НБА ПЛЕЈ-ОФ 2021/22

Дончиќ го одведе Далас во финалето на Запад, отпаднаа бранителот и вицешампионот

Кошаркарите на Далас Маверикс и Бостон Селтикс се пласираа во финалето од НБА плеј-офот со исфрлање на минатогодишните финалисти Феникс Санс и Милвоки Бакс.

Далас го совлада Феникс на гости со 123:90 и со тоа се пласираше во финалето на Западната конференција победувајќи со 4:3 во серијата подобар од 7.

Маверикс до победата ги предводеше одличниот Лука Дончиќ, кој постигна 35 поени со 10 скока, додека пак, во редовите на минатогодишниот вицешампион подобар од останатите беше Камерон Џонсон со 12 поени.

Remote video URL

И минатогодишниот шампион Милвоки испадна, и тоа од Бостон. Селтикс на домашен терен славеа со 109:81 и се пласираа во финалето на Истокот со вкупни 4:3.

Најефикасен во редовите на Бостон беше Грант Вилијамс со 27 поени и 6 скока, додека пак Јанис Адетокумбо на другата страна постигна 25 поени со 20 скока и 9 асистенции.

Remote video URL

Далас Маверикс во финалето на Западот ќе игра против Голден Стејт Вориорс, додека финалисти на Истокот се Бостон Селтикс и Мајами Хит.

реклама

Кошарка

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Read more

Букмејкерите за новата сезона најмногу шанси им даваат на Бостон и на Феникс

Read more

Јончевски: Пласман на ЕУРО по пауза од 10 години би бил успех за оваа репрезентација

Read more

Ултиматум на Дурент: Ќе останам ако ги отпуштите овие двајца

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе