НБА 2021/22

Дончиќ го предводеше Далас до нова победа, пирови 39 поени на Леброн

Лука Дончиќ одигра уште еден добар натпревар и го предводеше својот Далас до 46-тата победа сезонава.

Далас Маверикс ја пречекаа Јута Џез и славеа со резултат 114:110, најмногу благодарение на одличниот Дончиќ.

Словенецот го заврши натпреварот со дабл-дабл учинок од 32 поена, 10 скока и 5 асистенции, а голема помош имаше од  Џејлен Брансон (дабл-дабл со 22 поена, 10 скока, 5 асистенции) и Реџи Булок (23 поени, 4 скокови).

Remote video URL

Во гостинскиот табор Руди Геј постигна 18 поени и 8 скока.

Лос Анџелес Лејкерс го забележаа поразот број 43 сезонава, и покрај новата одлична партија на Леброн Џејмс.

Лејкерси загубија на гостувањето кај Њу Орлеанс со 116:108, а единствениот расположен за игра за тимот од Лос Анџелес беше Леброн кој постигна 39 поени со 9 скока и 5 асистенции, но и тоа не беше доволно за триумф.

Remote video URL

На спротивната страна шест играчи постигнаа повеќе од 15 поени, а најефикасен беше Брендон Инграм со 26, додека Литванецот Јонас Валанчиунас постигна дабл-дабл со 19 поени и 12 скокови.

Резултати:

Детроит Пистонс - Њујорк Никс 102:104
Бостон Селтикс - Минесота Тимбервулвс 134:112
Феникс Санс - Филаделфија 76ерс 114:104
Вашингтон Визардс - Голден Стејт Вориорс 123:115
Њу Орлеанс Пеликанс - Лос Анџелес Лејкерс 116:108
Бруклин Нетс - Шарлот Хорнетс 110:119
Далас Маверикс - Јута Џез 114:110

Табела:

Standings provided by SofaScore LiveScore
реклама

Кошарка

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Read more

Букмејкерите за новата сезона најмногу шанси им даваат на Бостон и на Феникс

Read more

Јончевски: Пласман на ЕУРО по пауза од 10 години би бил успех за оваа репрезентација

Read more

Ултиматум на Дурент: Ќе останам ако ги отпуштите овие двајца

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе