НБА 2020/21

Дончиќ го сруши ЛА Клиперс

Голема победа оствари Далас на гостувањето во Лос Анџелес каде предводен од расположениот Словенец го совлада Клиперс.

Синоќа почна плеј-офот во НБА лигата, а љубителите на кошарката имаа можност да проследат четири возбудливи натпревари.

Големо изненадување се случи во „Стејплс Сентр“ арената во Лос Анџелес каде Далас Маверикс со 10 поени разлика триумфираше над домаќинот Лос Анџелес Клиперс и поведе со 1-0 во партии.

На паркетот брилјираше Лука Дончиќ кој оствари трипл-дабл учинок со 31 поен, 11 асистенции и 10 скокови. Тим Хардавеј уфрли 21 поен, додека Дориан Фини-Смит 18.

Во поразениот табор 26 поени запиша Каваи Ленард, додека Пол Џорџ реализираше 23.

Remote video URL

Резултати:
Милвоки Бакс - Мајами Хит 109:107 прод. (1-0)
Лос Анџелес Клиперс - Далас Маверикс 103:113 (0-1)
Бруклин Нетс - Бостон Селтикс 104:93 (1-0)
Денвер Нагетс - Портланд Треил Блејзерс 109:123 (0-1)

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Кошарка

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Read more

О'Нил контра НБА супер тимовите: Јас одбрав да не играм со Данкан и Хаким

Read more

Јокиќ е подготвен за ММА

Read more

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Read more
 

Спорт

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Читај повеќе

Норис ја освои пол-позицијата за ГН на Русија

Читај повеќе

Младиот фудбалер на Ливерпул вчудовиден од изгледот во играта FIFA 22

Читај повеќе

Радукану го отпушти тренерот кој ја доведе до победа на УС Опен

Читај повеќе

Гуардиола: Немаме таква моќ во нападот како Јунајтед, Челзи и Тотенхем

Читај повеќе

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе