НБА 2023/2024 ПЛЕЈ-ОФ

Дончиќ и Ирвинг незапирливи за Минесота, Далас е на победа од големото финале

Далас Маверикс ја победи Минесота Тимбервулвс со 116:107 во третиот натпревар од финалето на Западната конференција и поведе со 3-0 во партии, па сега само една победа го дели од големото НБА финале.

Словенецот Лука Дончиќ одигра блескава партија со 33 поени, 7 скока и 5 асистенции, а исто толку поени додаде Кајри Ирвинг со 4 асистенции и 3 скока. ПиЏеј Вошингтон го заврши натпреварот со 16 поени, 8 скока и 2 асистенции, а Дерик Џонс додаде 11 поени со 2 скока и 2 асистенции.

Кај противничкиот тим најдобар беше Ентони Едвардс со 26 поени и по 9 скока и асистенции, а го следеше Мајк Конли со 16 поени и 4 асистенции. Џејден МекДениелс постигна 15 поени, додека Наз Рид и Карл-Ентони Таунс додадоа по 14 поени. Рид додаде 3 скока и 2 асистенции, а Таунс беше единетсвен на натпреварот кој запиша дабл-дабл откао додаде 11 скока, а запиша 3 асистенции. Двоцифрен беше и Андерсон со 10 скока и 3 асистенции.

Remote video URL

Натпреварот број 4 е закажан во „Американ Ерлајнс Сентр“ арената во Далас кога Мавс ќе имаат шанса да се пласираат во финалето на НБА. Почетокот е во 2:30 часот по македонско време ноќта вторник кон среда, а директен пренос ќе има на Arena Premium 1.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе