ФИБА ЕВРОБАСКЕТ ЧЕШКА/ГРУЗИЈА/ИТАЛИЈА/ГЕРМАНИЈА 2022

Дончиќ: На ЕвроБаскетот одиме по златото

Најдобриот словенечки кошаркар, Лука Дончиќ, изјави дека како победник на Евробаскет 2017 си поставил за цел да ја одбрани титулата на претстојниот континентален собир во септември.

„Одиме во Германија да освоиме злато. На секој турнир каде што учествуваме нашата цел секогаш треба да биде првото место. Ќе направиме сè за ова, но ќе видиме дали ќе успееме. Во 2017 година никој не нè сфати сериозно кога ја објавивме нашата намера да освоиме златни медали, денес сè е поинаку. Пријатно е чувството кога се знае дека сите вложуваат дополнителни напори против нас за да нè победат“, изјави Дончиќ.

ЕвроБаскетт 2022 ќе се игра од 1 до 18 септември.

Словенија е во групата Б заедно со кодомаќинот на првенството Германија, Унгарија, Литванија, Босна и Херцеговина и Франција.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Кошарка

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Read more

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Read more

МЗТ му гостува на актуелниот шампион Црвена звезда

Read more

Ирвинг: Одбивањето да се вакцинирам ме чинеше 100 милиони долари

Read more
 

Спорт

ЛШ: Проблеми со повреди на двете страни пред дербито Интер – Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Меѓу загинатите на стадионот во Индонезија најмалку 32 деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Читај повеќе
  • play_arrow

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти: Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случуваат три црвени картони за една минута?

Читај повеќе

Неверојатниот Холанд постави рекорд кој тешко дека некој некогаш ќе го сруши

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Неиграњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Читај повеќе