Дончиќ: Уживав во словенечкиот дрес

Кошаркарот на НБА лигашот Далас Маверикс, Лука Дончиќ, изјави оти уживал во секој момент додека настапувал за репрезентацијата на Словенија, пренесуваат денеска американските медиуми.

Дончиќ ова лето играше за Словенија во квалификациите за Светското првенство 2023, а потоа и на ЕвроБаскетот на кој неговата репрезентација не успеа да ја одбрани титулата откако загуби во четвртфиналето.

„Се чувствувам добро, но по завршувањето на ЕвроБаскетот дневно спиев 13-14 часа. Успеав да се одморам. Со репрезентацијата на Словенија минав два месеца. Во тој период многу тренирав и имаше многу емоции“, им изјави Дончиќ на новинарите по враќањето во Далас.

„Настапите за репрезентацијата бараат многу одрекување. Понекогаш посакуваш да си на некоја плажа, а не на тренинг. Меѓутоа, уживав во секој момент играјќи за Словенија“, додаде Дончиќ.

Новата сезона во НБА лигата стартува на 18 октомври.

Тагови
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Шеикот ѝ мавташе на бразилска навивачка, тоа не ѝ се допадна на жена му

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа во љубовта

Read more

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Read more

Кошарка

Епски дуел: Дончиќ го надигра Кари и ја прекина црната серија на Далас

Read more

МЗТ Скопје и Магдевски се разделија

Read more

Пирова 50-ка на Кари, Далас и Денвер немоќни без Дончиќ и Јокиќ

Read more

Чудесна тројка на Дончиќ за победа на Маверикс

Read more
 

Спорт

Стадионот на Шкупи суспендиран на 6 натпревари поради инцидентите со Шкендија

Читај повеќе

Австралија ја изненади Данска, оди со Франција во осминафинале

Читај повеќе

Пеле хоспитализиран во тешка состојба

Читај повеќе

Ѓоковиќ ја отвора новата сезона со настап на турнирот во Аделаида

Читај повеќе

ФИФА ја повлече забраната за обележја во боите на виножито

Читај повеќе

Роналдо ќе биде богат како саудиски шеик ако бидне новиот договор

Читај повеќе

Две сценарија во кои Меси може да ги спакува куферите во Катар

Читај повеќе

Бејл се премисли: Не се збогувам со репрезентацијата

Читај повеќе

Женски судиски тим ќе дели правда на натпреварот Костарика-Германија

Читај повеќе