Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Ситуацијата во врска со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон во време кога Обединетото Кралство ја забрзува својата програма за вакцинација за да ги заштити најранливите.

– Работите ќе се променат на пролет. Тоа не значи дека нема да живееме со последиците од пандемијата на вирусот уште некое време, рече Џонсон.

Тој одби да даде директен одговор на прашањето дали социјалните бенефиции воведени за да им помогнат на луѓето со ниски примања да ја преживеат пандемијата на Ковид-19 ќе бидат продолжени до април.

– Она што го кажавме е дека ќе ја поддржиме целата земја, рече Џонсон, додавајќи дека сите мерки постојано ќе се разгледуваат.

реклама
Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Read more
НАСА детектира силна експлозија на метеори

НАСА детектира силна експлозија на метеори

Read more
Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Read more
Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Read more

Свет

Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Read more

Колку тешко ќе биде да се најдат поротници за судењето за убиството на Џорџ Флојд?

Read more

Состојбата на слобода во земјите од светот

Read more

Католичката црква е сѐ позагадена: Десетици илјади случаи на сексуална злоупотреба на деца ширум светот

Read more
 

Вести

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Читај повеќе

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

Маж исчезнал во водите на Вардар во близина на ПИОМ

Читај повеќе

Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Читај повеќе

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Читај повеќе

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и во Охрид

Читај повеќе

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Читај повеќе

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Читај повеќе

Царовска: Жените просветителки ја создаваа државата, жените просветителки ја градат иднината

Читај повеќе