Довициозо ќе го напушти Дукати на крајот на 2020 година

Италијанецот Андреа Довициозо ќе го напушти тимот на Дукати во Мото ГП по завршувањето на тековната сезона, потврди менаџерот на вице-шампионот за последните три години, Симоне Батистела.

Довициозо се приклучи на тимот од Болоња во 2013 година и беше еден од главните фактори за заживување на италијанскиот тим и неговото враќање кон победите.

Преговорите меѓу Дукати и Довициозо беа многу турбулентни. Во четвртокот, шефот на италијанскиот тим изјави дека иднината на Дови ќе се реши по два последователни тркачки викенди на „Ред Бул Ринг“, но разделбата меѓу двете страни го најави пилотскиот камп пред почетокот на квалификациите за Големата награда на Австрија.

– Денес го известивме Дукати дека Андреа нема намера да ја продолжи својата врска со тимот. Сега тој сака да се фокусира на првенството и на овие натпреварувања, изјави Батистела за „Скај Италија“.

Менаџерот на Довициозо додаде дека немало вистински разговори за економската страна на договорот меѓу двете страни.

Не е јасно дали Италијанецот ќе ја продолжи својата тркачка кариера во кралската класа, бидејќи единствено работно место во фабрички тим е во Априлија, но италијанскиот тим се уште чека на развој на скандалот со допингот со Андреа Јаноне, пред да одлучи кој ќе биде тимски колега на Алеиш Еспаргаро.

реклама

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Останати спортови

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Read more

Одбојкарите овој пат перфектни со БиХ

Read more

Ѓорѓиев: Немаме друг избор освен победа против БиХ

Read more

Одбојкарите загубија од Турција

Read more
 

Спорт

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Читај повеќе

Ибра: Донарума е најдобар голман во светот

Читај повеќе

Манџукиќ одбил четири понуди, го сака само Милан

Читај повеќе

На Реал му требаше брилијантниот Хрват, но тој беше невидлив

Читај повеќе