Доживотно суспендиран судија: Се качил на бина и славел со тимот на кој му помогнал да победи

Холандскиот фудбал оваа недела го потресе скандал во кој судијата Јан Смит (61) направи невиден потег поради кој доби доживотна суспензија.

Смит го судеше натпреварот помеѓу Синт Хеорхе и Де Валкен кои се натпреваруваат во четвртата холандска лига. Домашните беа водечки и им требаше бод за освојување на титулата, а Смит додели 15 минути судиско време, откако претходно им покажа на гостите 3 црвени картони.

Конечно, длабоко во судиското надополнување во 104. минута и видно побројни, Синт Хеорхе успеа да израмни на 2:2 и да ја освои титулата.

Тоа не беше сѐ бидејќи по натпреварот беше објавено видео од Смит како ја прославува титулата со играчите на Синт Хеорхе, па дури и излезе на бината самиот да го подигне трофејот.

Очекувано, видеото ја обиколи целата земја, по што реагираше Кралската фудбалска федерација на Холандија и му изрече доживотна суспензија на овој судија.

Иако не може да има појасни докази дека Смит очигледно го фаворизирал победничкиот тим, сега веќе поранешниот судија продолжува да негира дека е корумпиран.

„Само еднаш ја отпеав песната и го кренав трофејот. Тоа е сѐ што направив. Ситуацијата е премногу тажна за да се каже нешто друго“, беше реакцијата на Смит по суспензијата.

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Фудбал

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Read more

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Read more

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Read more

Мбапе ќе игра со скршен нос

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе

Мбапе ќе игра со скршен нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Читај повеќе
  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе