Древни кинески потонати бродови откриваат детали за Патот на свилата

Кинески научници почнаа со ископување на два кинески бродови потонати во Јужното Кинеско Море, стари 500 години, кои се полни со порцелан и дрво.

Порцеланот датира од династијата Минг, а остатоците се пронајдени во близина на брегот на Кина во Јужното Кинеско Море. Ископувањето беше потврдено од кинеската Национална управа за културно наследство (NCHA) и претставува голем подвиг на археологијата на големи морски длабочини.

Во април 2018 година беа лансирани два истражувачки проекти за проучување на стари бродоломи, а беа пронајдени и неколку потонати бродови кои датираат од ерата на Минг. Некои од нив се полни со порцелан и дрво, додека еден содржи повеќе од 100.000 парчиња порцелан кој е во добро сочувана состојба.

Остатоците се наоѓаат на длабочина од околу 1.500 метри долж северната падина на Јужното Кинеско Море и го покажуваат правецот на бродовите кои се движат во спротивни насоки.

NCHA брзо се организираше, направи план и ги заштити и обнови ископаните културни реликвии.

Бродовите 1 и 2 го привлекоа посебното внимание на археолозите, бидејќи датираат помеѓу 1488 и 1521 година и го покажуваат видот на трговијата што се одвивала на таканаречениот Пат на свилата. Директорот на одделот за археологија на NCHA, Јан Јалин, рече дека реликвиите од потонатиот брод бр. 1 се расфрлани на морското дно на површина од околу 10 квадратни километри.

„Добро сочуваните реликвии имаат огромна историска, научна и уметничка вредност. Тоа би можело да биде археолошко откритие од светска класа. Откритијата се клучен доказ за постоењето на поморскиот Пат на свилата, како и голем напредок во историско проучување на кинеската прекуокеанска трговија, навигација и порцелан“, рече Јан.

До средината на јуни, истражувачите се надеваат дека ќе ја проценат дистрибуцијата на двата потонати брода и ќе планираат опсежно собирање податоци на локацијата, веројатно собирање примероци од рекликвиите и составот на морското дно околу нив.

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Вести

Уредите на Apple наскоро ќе може да се контролираат со очи

Read more

Австралија целосно ги гаси 3G мрежите

Read more

Јапонците ќе го градат првиот брод на пелети

Read more

Минатото лето беше најжешкото во последните 2.000 години

Read more
 

Гик

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Читај повеќе

Готово е: Од денеска само X

Читај повеќе

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Grand Theft Auto 6 ќе пристигне во 2025 година

Читај повеќе
  • play_arrow

ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Читај повеќе

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

Читај повеќе

Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Читај повеќе

Никола Тодороски: „Наша гордост. Наша одговорност“ ми отвори нова перспектива колку може позитивно да се влијае

Читај повеќе

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Читај повеќе