Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Компанија со седиште во Канада планира да изгради 4 одморалишта MOON, од кои првото е наменето за Дубаи. Репликата на Месечината висока 222 метра ќе ги содржи сите погодности што се очекуваат од едно луксузно одморалиште.

Проектот вреден 5 милијарди долари ќе вклучува искуство со „месечева колонија“ и „месечева површина“ наменети да го донесат вселенскиот туризам на Земјата.

Според основачите на компанијата Moon World Resort, Сендра Метјуз и Мајкл Хендерсон, одморалиштето ќе може да пречека до 10 милиони посетители годишно кога ќе биде завршено.

Секако, MOON сепак е одморалиште и како таков гостите ќе имаат што да искусат и уживаат. Одморалиштето ќе вклучува ноќен клуб, центар за настани кој може да прими до 5.000 гости, спа-велнес центар, салон за џез пијано и салон на повеќе нивоа базиран на вонземски вселенски брод. Големиот конгресен центар е наменет да привлече изложувачи од областа на технологијата и вселената.

MOON ќе вклучи и 144 луксузни единици за домување достапни за купување како дел од програмата Private Residences. Секоја вила од 185 квадратни метри доаѓа со доживотно членство во MOON кое доаѓа со ексклузивни привилегии.

Додека официјалните планови во Дубаи се финализираат, компанијата проценува дека изградбата на овој уникатен ресорт ќе трае две години.

„Од архитектонска, инженерска и дизајнерска перспектива, MOON може да се изгради“, заклучи Хендерсон.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Архитектура

Брутализам, брутализам насекаде

Read more

Во Кина постои метро што минува низ станбена зграда

Read more

15 најстари градби во светот што уште постојат

Read more

23 мегапроекти што се градат во 2023 година

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе