Дуда за разговорите со Путин: Дали некој зборуваше вака со Хитлер за време на Втора светска војна?

Полскиот претседател Анджеј Дуда ги критикуваше лидерите на Франција и Германија бидејќи го продолжуваат дијалогот со рускиот претседател Владимир Путин и покрај инвазијата на Москва врз Украина.

„Згрозен сум од сите овие разговори со Путин, предводени од канцеларот (Олаф) Шолц и претседателот Емануел Макрон. Овие разговори не постигнуваат ништо“, изјави Дуда за германскиот весник Bild во интервју објавено на YouTube во средата.

Дуда рече дека разговарањето со Путин е „еден вид легитимизација на лицето одговорно за злосторствата извршени од руската армија во Украина“.

Самиот Путин е одговорен за испраќање на својата војска во Украина, рече Дуда, додавајќи дека го поддржуваат неговите воени команданти.

Полскиот лидер рече дека ситуацијата е споредлива со Адолф Хитлер во Втората светска војна.

„Дали некој зборуваше вака со Адолф Хитлер за време на Втората светска војна?“, праша тој. „Дали некој рече дека мора да си го обели образот? Дека работите мора да се направат на начин што нема да го понижи Адолф Хитлер?“, праша полскиот претседател.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Свет

Spiegel: ЕУ ќе обучи 15.000 украински војници

Read more

Ослободен генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје

Read more

Шведска испрати брод за да го испита истекувањето на Северен поток

Read more

Американската полиција трага по сериски убиец во Калифорнија

Read more
 

Вести

Spiegel: ЕУ ќе обучи 15.000 украински војници

Читај повеќе

Откриени 12 мигранти во близина на Неготино, приведени двајца криумчари

Читај повеќе

Ослободен генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје

Читај повеќе

Шведска испрати брод за да го испита истекувањето на Северен поток

Читај повеќе

Американската полиција трага по сериски убиец во Калифорнија

Читај повеќе

Цените на гасот паѓаат откако Норвешка ги обнови залихите

Читај повеќе

Гевгеличанец приведен за обљуба на малолетник

Читај повеќе

За три дена нови 108 случаи на COVID-19

Читај повеќе

Руската Дума ги ратификуваше договорите за анексија на украинските региони

Читај повеќе