Духовден: Празник на Светиот дух и на основањето на Христијанската црква

Православните христијани денес го одбележуваат празникот Духовден. Празникот Духовден спаѓа меѓу големите Господови празници. Меѓу народот е познат со повеќе имиња, како Дуовден, Доедни, Свети Дух, Педестница итн.

Се празнува десет дена по Спасовден (Вознесение Христово), а педесет дена по Велигден (Воскресение Христово). Се вика и Педесетница не само затоа што се празнува педесет дена по Велигден туку и затоа што настанот се случил точно на еврејскиот празник Педесетница што Евреите го празнувале во спомен на денот кога Господ му ги дал на Мојсие законите во Синајската Гора.

Во народот овој празник најчесто е поврзан со душите на умрените, а и обичаите што се изведуваат на овој ден се поврзани со тие верувања.

Духовден се празнува три дена, а првиот ден од празникот секогаш е во недела. Овој е единствен од дванаесетте големи празници што нема претпразненство. Тоа се надоместува со фактот што во текот на целиот период од Велигден до Духовден се чувствува празничното расположение. На овој празник редовно му претходи задушница што се празнува во саботата пред Духовден, кога се изведуваат повеќе обичаи што им се наменети на покојните предци. Овој ден меѓу народот е познат и под името Мртва сабота.

реклама

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Read more

Досега починаа 31 од актерската екипа на култната серија Beverly Hills, 90210

Read more

Како пчели отвораат пластично шише?

Read more

Пожолтените перници ќе изгледаат како нови при перење благодарение на една состојка

Read more

Култура

17-ти Роднокрајни поетски средби на Смоларскиот водопад

Read more

Македонија годинава нема да има ни кандидат за Оскар

Read more

Мултимедијален алтернативен фестивал Гига фест во Крива Паланка

Read more

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Read more
 

Вести

Над 300 луѓе „заробени“ на расипан траект во Јадранот: Пловиме пет часа

Читај повеќе

Соседи се степале за паркинг простор во скопски Аеродром

Читај повеќе

Трамп се согласи на дебата со Харис: Може и повеќе од еднаш

Читај повеќе

Најбогатите 1% во светот заработиле 42 илјади милијарди долари за 10 години

Читај повеќе

Москва го преименува плоштадот Европа

Читај повеќе

Левица: ​​​​​Власта именува директор на затвор од ЗНАМ гонет за несовесно работење

Читај повеќе

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ ја враќа политиката на евтина работна сила

Читај повеќе

Aстрит Исени ја презеде функцијата заменик-министер за внатрешни работи

Читај повеќе

Трамп е фаворит - како може Камала Харис да го победи?

Читај повеќе