Два милиони луѓе заработуваат цело богатство преку социјалните мрежи

Пазарот на труд целосно се смени со интернетот, а потоа социјалните мрежи создадоа цело едно ново поле за водење бизнис.

Повеќе од 50 милиони креативци работат на YouTube, Instagram, Twitch, TikTok и други платформи. Два милиони од нив работат со полно работно време и заработуваат шестцифрени плати со создавање содржина на дневна или неделна основа. Ова значи дека 90 проценти од видео, аудио, фото и текстуална содржина што ја голта генерацијата Z на дневна основа е создадена од поединци, а не од корпорации.

Според магазинот Forbes, тоа е огромна културна промена. Ова се само некои од поентите спомнати во извештајот за „економијата на креаторите на содржини“ од Ѓијанглинг Јуан, соработник на инвестициската компанија SignalFire.

„Бројот на овие инлуенсери/аматерски творци ќе експлодира. Нашите податоци покажуваат дека оваа бројка ќе скокне од 50 на 100 милиони, а можеби и повеќе. И најголемиот дел од тој раст ќе биде воден од генерацијата Z“, вели Јуан.

Благодарение на генерацијата Z (родени од средината на 90-тите до 2010 година), која е исклучително индивидуалистичка и се грижи повеќе за себе отколку за вклопување во општеството, целиот екосистем рапидно расте, вели Јуан.

„Во последните 10 години, со отворање на платформи како YouTube, Snapchat, Instagram бевме сведоци на раѓање на нов став ‘Јас ја контролирам сопствената судбина и работам за себе. И не сакам да седам во канцеларија’“, вели Јуан.

Со таков став, аматерите со неколку илјади следбеници стануваат професионалци, а резултатот е милионски суми за правење видеа, игри, песни, стримови во живо...

Со оглед на брзината со која се развиваат социјалните платформи, ова може да се случи многу брзо. Добар пример е TikTok ѕвездата Чарли, 16-годишник кој има 90 милиони следбеници кои ги забавува со смешно танцување.

Социјалните платформи прераснаа во толку голем пазар, што лансираа нов бран софтвер и алатки, така што има осум милијарди долари промет.

Јуан објаснува дека овој вид економија се појавил во три фази.

Почетокот на социјалните мрежи и платформите започна на почетокот на 2000-тите со Facebook, Instagram, YouTube, но и со TikTok и Twitch. Другото е заработка, вмрежување стотици компании, агенции, спонзори и извидници за таленти кои го грабнуваат својот дел од колачот од 15 милијарди долари.

Третиот дел е најинтересен - тој е оној каде креативците и инфлуенсерите стануваат еден вид „основач“ и каде им се дава можност не само да создаваат содржина, туку и да градат сопствен бизнис.

И што е следно?

Персонализирана е-трговија, вели Јуан. За пет до 10 години, ќе се појават платформи кои ќе им помогнат на креативните луѓе да ги искористат своите идеи и да продаваат услуги и содржини.

реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Интернет

Snapchat нуди милион долари дневно за најзабавните видеа

Read more

Топ 10 најлоши лозинки за 2020, дали вашата е меѓу нив?

Read more

Не е брзината, ниту латенцијата: Што ја прави 5G мрежата толку посебна?

Read more

WhatsApp воведува опција за бришење на пораките по седум дена

Read more

Гик

ЕУ покрена постапка за враќање во сообраќај на авионите Boeing 737 Max

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте се со CAT S42, првиот телефон со антибактериска заштита

Читај повеќе

Snapchat нуди милион долари дневно за најзабавните видеа

Читај повеќе

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Читај повеќе

Клучни информации за дел од досегашните вакцини против COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Бекам ќе заработи од FIFA 2021 повеќе отколку што заработи со Манчестер

Читај повеќе

Познати нови детали за смартфонот OnePlus 9 Pro

Читај повеќе

Велешка „Брако“ создаде моќна еколошка машина за чистење

Читај повеќе

Никој не го прашува Трамп: Бајден ќе го добие претседателскиот профил на Twitter

Читај повеќе