Два вида на грип веројатно изумреле поради ковид-рестрикциите

Ефективноста на карантинот, полицискиот час и сите други рестрикции воведени поради COVID-19 сѐ уште се предмед на разни полемики, но затворањето на училиштата и бизнисите, рестрикциите за патување и забраната за групирање веројатно придонеле да узумрат два вида на грип.

Ова го тврди дел од експертската фела. Ако на почетокот на пандемијата стравувањата беа дека кога COVID-19 истовремено ќе удри по човекот заедно со сезонскиот грип ќе направи вистински хаос во болниците, ништо од тоа не се оствари. Причината - едноставна: сезонскиот грип речиси да го снема.

Задолжителното носење на заштитна маска, социјалната дистанца и други мерки првенствено воведени за заштита од COVID-19 се главните виновници што зимава грипот изостана. Во една студија објавена во STAT се вели дека изостанокот на сезонскиот грип годинава резултирал со тоа два негови вида најверојатно да изумрат.

Подвид на H3N2 вирусот, како и варијанта на инфлуенца Б вирусот, не се забележани веќе повеќе од 12 месеци. „Веројатноста дека овие два вида се изумрени е голема“, пишува STAT.

„Шансата подвидот H3N2 да е засекогапш исчезнат е навистина голема, но, светот е сепак големо место“, вели Тревор Бедфорд, биолог од „Фред Хатчинсон“ центарот за истражување канцер во Сиетл.

„Тоа што никој не ги видел не значи дека се целосно исчезнати. Но, можно е и навистина да изумреле“, вели Флориан Крамер, експерт за грип во медицинското училиште „Маунт Сајнај“ во Менхетен.

Колку навистина овие видови на грип исчезнале ќе дознаеме единствено кога ќе запре COVID-19 и зимските месеци ќе ги поминуваме без никакви ограничувања.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Наука

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Read more

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Read more

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Read more
 

Гик

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе