Две грешки што ги правиме на појадок предизвикуваат дебелеење, воспаление и надуеност

Појадокот често се смета за најважен оброк во денот, тој му овозможува на метаболизмот да започне и му ја дава на телото потребната енергија за денот што следи.

Сепак, одредени одлуки кои ги носиме за време на појадокот може да имаат негативни последици врз нас и да предизвикаат воспаленија, надуеност, па дури и зголемување на телесната тежина доколку постојано се повторуваат.

Личниот тренер и диететичар Џес Федер и личниот тренер Ендрју Вајт открија за She Finds кои се најчестите грешки кои многу луѓе ги прават за време на појадокот.

Јадете премногу шеќер за појадок

Јадењето премногу шеќер за појадок може да има негативни ефекти врз здравјето на дигестивниот систем и целите за менаџирање на тежината. Кога го започнуваме денот со слатка храна за појадок, како колачи, засладени житарки или јогурт со вкус, се подготвуваме за скок на нивото на шеќер во крвта, проследено со нагло опаѓање, пренесува She Finds.

Федер истакнува дека консумирањето житарки со висока содржина на шеќер може да доведе до маснотии на стомакот, надуеност и проблеми со дебелото црево.

„Високата содржина на шеќер може да предизвика воспаление и да ги наруши цревните бактерии“.

Со неа се согласи и Вајт, кој истакна како треба да изгледа идеалниот појадок.

„Здрав појадок вклучува протеини, здрави масти и влакна. Размислете за опции како овесна каша прелиена со јаткасти плодови и семки, или јајца во комбинација со тост од цело зрно и авокадо“, препорачува Вајт.

Пребрзо појадувате или избирате опции како брза храна

Многу луѓе ја прават оваа втора грешка без воопшто да ја сфатат. Кога наутро сме зафатени со подготовка за работа, состаноци или обврски, честопати ги јадеме нашите оброци брзо без внимателно да џвакаме.

Вајт тврди дека џвакањето е „суштинско“ за правилно варење и додава дека пребрзото јадење може да доведе до голтање воздух, што придонесува за надуеност. Освен тоа, може да ве спречи целосно да ја разградите храната, предизвикувајќи непријатност во цревата и намалена апсорпција на хранливи материи.

Кога се брза, многу луѓе се одлучуваат за класичен и едноставен избор за појадок како гранола барови, засладен јогурт и колачи, од кои сите се богати со шеќер. Редовното консумирање на таков појадок може да придонесе за зголемување на телесната тежина и недостаток на хранливи опции за појадок, пренесува She Finds.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Здравје

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Read more

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе