Две неочекувани грешки при готвење придонесуваат за дебелеење

Ф.З.
/ 08.07.2024 / 16:26

Готвењето дома може да биде фантастичен начин да контролирате што јадете и да одржувате здрава исхрана. Сепак, дури и со најдобри намери, одредени грешки при готвењето може да ги саботираат вашите напори за слабеење и да доведат до неочекувано зголемување на телесната тежина.

Од користење премногу масло до преценување на големината на порциите, овие вообичаени грешки можат да додадат скриени калории и нездрави масти во вашите оброци.

Лиз Ричардс, регистрирана нутриционистка, откри две неочекувани грешки кои можеби ги правите додека готвите, а кои доведуваат до зголемување на телесната тежина.

Екстра девствено масло измешано со рафинирани масла

Екстра девственото маслиново масло содржи претежно мононезаситени масти, кои се корисни за здравјето на срцето. Сепак, рафинираните масла често содржат повисоки нивоа на помалку здрави масти, како што се омега-6 полинезаситените масти. Нерамнотежата на овие масни киселини може да доведе до зголемено воспаление, што потенцијално придонесува за зголемување на телесната тежина со текот на времето.

„Екстра девственото маслиново масло е едно од најкористените масла на планетата, но важно е да се осигурате дека не се меша со рафинирани масла, како што е случајот со многу брендови“, вели таа.

Маслиновото масло може да се користи за секоја храна и е идеално за пржење на зеленчук и храна што сакате да ја чувате на полесна страна која не бара висока температура или долго готвење. Некои производители ги намалуваат трошоците и квалитетот со додавање на рафинирано масло во нивните формулации.

Готвење со масло од канола

Маслото од канола, како и другите масла за готвење, е висококалорично. Консумирањето премногу масло, вклучително и маслото од канола, без чувство на ситост може да доведе до зголемување на телесната тежина, освен ако не го балансирате со вкупниот внес на енергија.

„Некои масла се создадени на таков начин што придонесуваат за нивните негативни здравствени ефекти“, вели таа.

Иако е популарно масло за јадење и се смета дека е здраво, сепак е „сосема спротивно“.

„Се смета за здраво затоа што маслото од канола се произведува со користење на омега-3 масти, но овие масти се кревки и денатурирани при обработка на висока топлина“, советува таа.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Фит

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Read more

Спанаќот е тајната на брзото и ефикасно слабеење

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе