Двоседот на Porsche од серијата 718 од 2025 година ќе биде само на струја

Минатогодишните најави излегоа точни, бидејќи Porsche официјално потврди дека двоседот Cayman/Boxster од 2025 година ќе се нуди само во комбинација со електрични мотори.

Како што сега стојат работите, моделите на Porsche со две седишта од серијата 718 со централно лоцирани мотори во следното издание коена сцената ќе пристигне во 2025 година, ќе бидат придвижувани само од електрични мотори, потврди првиот човек на компанијата, Оливер Блум.

Електричната генерација на двоседот Cayman/Boxster ќе се заснова на нова платформа која Porsche ја развива исклучиво за спортски модели со две врати, а каросеријата се очекува да биде инспирирана од неодамна претставениот концепт Mission R. Повеќе технички детали не се познати.

Во неодамна објавените планови за зголемување на електрификацијата, познато е дека Porsche, пред електричниот спортски двосед, ќе го претстави електричниот SUV Macan, а веќе се работи и на првиот „елфер“ кој ќе го придвижува хибридна комбинација.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Концепти

Верзија S ја доби и Flying Spur, луксузниот модел на Bentley

Read more

Зад Porsche 928 за XXI век стои компанијата Nardone

Read more

Polestar го откри изгледот на својот прв SUV

Read more

Рестомодот Ferrari Testarossa развива 492 КС

Read more
 

Автомобили

  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе

Како да се намали потрошувачката на гориво додека цените вртоглаво растат?

Читај повеќе

Фабрички податоци за потрошувачката на гориво – реалност или заблуда?

Читај повеќе