Easy Jet ќе отпушти околу 4.500 работници поради пандемијата со COVID-19

Британската нискобуџетна авиокомпанија Easy Jet во втората половина од годината ќе лета со 30% намален капацитет и со самото тоа ќе укине околу 4.500 работни места и ќе го намали бројот на авиони поради пандемијата на новиот коронавирус.

BBC пишува дека авиокомпанијата на почетокот на годината имала 150.000 вработени во осум европски земји.

Во втората половина од годината ќе летаат со околу 30 проценти од вкупниот капацитет, т.е со 302 авиона што е 51 авион помалку од планираната цел на компанијата.

Од компанијата истакнаа дека продолжуваат со преговорите за да ги продадат авионите со цел да набават дополнителни средства. Проценката е дека со продажбата може да заработат помеѓу 500 и 650 милиони фунти.

Помеѓу најпогодените од корона-кризата се авиокомпаниите. Ryanair, British Airways и Virgin Atlantic уште во април најавија дека ќе го намалат бројот на вработени за вкупно 18.000.

реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Бизнис

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

Read more

Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни банкноти

Read more

САД го стопираат производството на авионот Boeing 747-8

Read more

Вести

Познати личности бараат отстранување на спомениците на Конфедерацијата

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести: Влез во земјава само со ПСР тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и Црна Гора

Читај повеќе

На полноќ завршува пријавувањето за гласање на лицата со COVID-19, болните и немоќните

Читај повеќе

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки

Читај повеќе

Од денеска сончево без врнежи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Читај повеќе
  • filter

Топлес протест против Макрон во Париз

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ: Од петок полициски час, ситуацијата во Белград е алармантна

Читај повеќе

Каква е состојбата со COVID-19 во регионот?

Читај повеќе