Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Конзумирањето хранливи материи е од суштинско значење за здравјето на која било возраст. Меѓутоа, доколку не внесуваме доволно витамини од исхраната, можеме да се свртиме кон суплементи.

Но, еден експерт за долговечност предупредува дека таквите брзи поправки не се секогаш најдобри. Всушност, некои додатоци дури можат да бидат штетни, особено додека старееме.

„Корисно е да се разберат придобивките и ризиците од земањето витамини и суплементи бидејќи тие можат да имаат одредени ризици доколку се земаат во погрешни количини или во комбинација со други лекови. Постарите лица особено може да имаат проблеми со земање додатоци и витамини поради промените поврзани со возраста и хроничните здравствени состојби кои го менуваат начинот на кој нашето тело ги обработува лековите“, објаснува експертот за долговечност Кристофер Норман.

Норман ги предупредува луѓето над 50 години да не земаат ниту еден витамин. Тој сподели кој подобар начин да се добие оваа суштинска хранлива материја.

Така, суплементите со витамин А се на врвот на листата на Норман на недозволени додатоци за неговите пациенти над 50 години.

„Истражувањата покажаа дека здравата и разновидна исхрана ќе ви обезбеди доволно витамин А, а изворите на храна се најдобри извори на витамини воопшто“, објаснува Норман.

Секако, витаминот А е важен дел од здравата исхрана, но прекумерното внесување на овој витамин во вид на суплементи може да предизвика различни последици.

„Постарите возрасни треба да бидат внимателни со витаминот А бидејќи тој потенцијално може да ја намали густината на коските, да предизвика оштетување на црниот дроб или болки во зглобовите и симптоми како што се гадење, главоболка или дијареа“, предупредува Норман.

Како што споменавме претходно, храната е најдобар извор на витамин А, а некои одлични опции се:

Зелен лиснат зеленчук

Лосос

Компир

Млечни производи

Морков

Диња.

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Здравје

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Read more

Што ако претерате со јадење сладолед?

Read more

Лекови со кои треба да бидете внимателни на топло време

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more
 

Магазин

Хороскоп за лето 2024: Астро настани што ќе „удрат“ на врските и браковите

Читај повеќе

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Читај повеќе

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Читај повеќе

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Читај повеќе

Што ако претерате со јадење сладолед?

Читај повеќе

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Читај повеќе

Лекови со кои треба да бидете внимателни на топло време

Читај повеќе
  • filter

Мистериозен монолит се појави во пустина во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Читај повеќе