Еден загинат и тројца повредени во вооружен инцидент во Берлин

Едно лице загина, а тројца се повредени во вооружениот напад кој се случи вчеравечер пред салата Темподром во Берлин, каде се одржуваше Вечер на турската комедија, соопшти германската полиција.

Во соопштението се наведува дека непознати лица отвориле оган, а потоа успеале да побегнат.

Сè уште не е познато дали вооружениот инцидент е поврзан со манифестацијата во Темподром.

Берлин е еден од европските главни градови со најголема стапка на убиства по глава на жител. 

реклама

Свет

Путин во ОН повика на укинување на санкциите со цел да се зајакне светската економија

Read more

Сноуден негира дека на американската Влада ќе ѝ даде 5 милиони долари

Read more

Болсонаро го обвини домородното население за пожарите во Амазонија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

ЦГК: Најмногу нововработени во полицијата, најмалку во одбраната

Читај повеќе

Се враќаат на работа родителите на деца до 6 години, лицата кои користеа продолжено породилно и дел од хронично болните

Читај повеќе

Путин во ОН повика на укинување на санкциите со цел да се зајакне светската економија

Читај повеќе

Сноуден негира дека на американската Влада ќе ѝ даде 5 милиони долари

Читај повеќе

Берлин против нови критериуми за Скопје, ЕУ испраќа помош од 120 милиони евра

Читај повеќе

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Читај повеќе

Болсонаро го обвини домородното население за пожарите во Амазонија

Читај повеќе

Променливо облачно, попладне дожд и грмежи

Читај повеќе

Шахпаска: Остануваме на ставот дека родителите треба да се вратат на работа

Читај повеќе