Една четвртина од светското население е во некаква форма на карантин

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 488.055 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 22.049, а оздравеле 117.603 лица.

Здравствени системи на неколку земји се на раб на колапс додека пандемијата со Covid-19 продолжува да се забрзува. Како мерка на претпазливост и заштита повеќе од 1,8 милијарди луѓе ширум светот се во некаква форма на карантин, најчесто домашна изолација.

Пандемијата се „забрзува“, но нејзиниот тек може да се измени, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), повикувајќи ги државите да „напаѓаат“ со тестирање на сите случаи и со карантин за сите оние кои биле во близок контакт со нив .

 

реклама

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Германија: Поради заразен ученик во изолација цело одделение

Read more

Која е Камала Харис – првата Афроамериканка кандидат за потпретседател на САД?

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Нови видеа

play_arrow

Зошто смртоносни вируси преминуваат од животни на луѓе?

Read more
play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more
play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „Starship Troopers“

Read more
play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Read more
play_arrow

Далеку од дрим-тим: Најлошите фудбалери кои освоиле ЛШ титула

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Топ 10 најдобри борбени сцени со Киану Ривс

Read more
play_arrow

Либанските демонстранти како тенисери го враќаа солзавецот кон полицијата

Read more
play_arrow

Пеле Vs. Марадона – Сѐ што не сте знаеле за ривалството на двајцата фудбалски великани

Read more
play_arrow

Најопасното маче на светот

Read more
play_arrow

Пет утрински навики со кои побрзо ќе слабеете

Read more