Една од најстарите згради во Венеција за прв пат отворена за јавноста

Прокуратие Векие на плоштадот „Свети Марко“ е една од најпознатите згради во Венеција, а сега е отворена за јавноста за прв пат во историјата.

Познато е дека на Венеција не ѝ недостигаат туристи, но нејзината последна отворена атракција има за цел да го искористи проблемот со прекумерниот туризам во градот насочувајќи ги посетителите кон општествена одговорност.

Неокласичната фасада на зградата изградена во раните 1500-ти, откако претходната верзија била уништена во пожар, е една од најпознатите разгледници од Венеција.

Сега за прв пат посетителите можат да пристапат до четвртиот и последниот кат, каде што е поставена постојана изложба под косиот покрив на зградата.

URL

Зградата, која од 1832 година е седиште на италијанската осигурителна компанија Generali, беше подложена на петгодишно реновирање предводено од архитектот Дејвид Чиперфилд.

Додека Generali ги задржа канцелариите на вториот кат од зградата и ќе го изнајми третиот, четвртиот ќе стане седиште на Human Safety Net, проект кој им помага на загрозените поединци и семејства, вклучително и бегалци.

Дел од тоа е и hi-tech изложба што ретко се гледа во Венеција. Наместо да покрива историја или уметност, „Светот на потенцијалот“ се занимава со социјалните вештини преку технологијата.

URL

Практичните експонати се дизајнирани да всадат мисла и емпатија кај посетителите, вклучуваат игри со тимска работа и една вежба во која посетителите можат да ја подигнат топката во воздух само со моќта на концентрација.

Со купување на билети за изложбата (од кои половината се наменети за The Human Safety Net, посетителите можат да пристапат и до кафулето на четвртиот кат, кое има две покривни тераси свртени кон куполите на базиликата Свети Марко и познатата камбанарија.

Терасите немаат поглед на плоштадот, бидејќи се наоѓаат под линијата на покривот на зградата. Меѓутоа, собите на последниот кат имаат прозорци со поглед на областа за која Наполеон се вели дека ја нарекол „Соба на Европа“.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Архитектура

Во Дубаи отворена импресивна библиотека во форма на штанд за Куран

Read more

Новото архитектонско чудо во Исланд: Кој не би сакал да живее во оваа куќа?

Read more

15 најголеми затвори во светот

Read more

15 најголеми мегапроекти на Блискиот Исток

Read more
 

Магазин

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе