Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Седиштата во автомобилите се прават од многу цврсти ткаенини, но тие се чувствителни на мрсна храна или чоколадо и дамките остануваат. Како да ги отстраните?

Освен скапите средства кои може да ги купите во продавниците, дамките може да ги отстраните и со средства кои ги имате дома.

Дамките лесно ќе ги отстраните со пена за бричење, вода во која ќе додајте малку оцет, или ако не го сакате тој мирис може да додадете малку лимон.

Нанесете пена за бричење на делот на седиштето коешто е извалкано, почекајте 1 минута и потоа пребришете ја целата површина за сува крпа.

Ако користите оцет, додајте го во сад со топла вода. Може да додадете и малку течен детерген за миење садови. Нанесете на валканиот дел на седиштето, па неколку минути подоцна поминете со крпа која ќе ја намокрите со малку чиста вода, а потоа неколку минути подоцна пребришете со сува крпа. Исто важи и за сокот со лимон кој може да го употребите наместо оцет.

Ако и ова не ви помогне, мора да купите средство коешто е наменето за дамки.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Автомобили

Lamborghini Huracan Turbo или Kawasaki H2R - кој е побрз?

Read more

Погледнете како изгледа батеријата на електричниот Hyundai Ioniq 5

Read more

Сцени од снимањето на новиот Џејмс Бонд: Во главната улога најбрзиот Land Rover

Read more

Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Read more
 

Ново

  • play_arrow

Lamborghini Huracan Turbo или Kawasaki H2R - кој е побрз?

Читај повеќе

Евростат: Романците и Бугарите најсиромашни во ЕУ

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Читај повеќе

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Гледањето хорор филмови ги ублажува симптомите на стрес и анксиозност

Читај повеќе

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Гласањето на болните, немоќните, лицата со COVID-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе