Египќаните се обидувале да лечат рак пред 4000 години

Древните Египќани се обиделе да го разберат и лекуваат ракот пред повеќе од 4.000 години, веруваат научниците.

Истражувачите пронашле траги од засекување на черепот околу голема лезија за која се верува дека е предизвикана од канцероген израсток.

Тие, исто така, пронајдоа 30 помали лезии низ черепот, што сугерира дека ракот се проширил. Черепот му припаѓал на маж кој имал околу 30 до 35 години кога починал, велат истражувачите.

Старите Египќани можеби се обиделе да оперираат тумор

Истражувачите известуваат дека засеците најверојатно биле направени со остар предмет, што укажува на тоа дека древните Египќани можеби се обиделе да го оперираат туморот.

„Кога првпат ги погледнавме парчињата под микроскоп, не можевме да веруваме што гледаме“, вели Татјана Тондини, истражувач на Универзитетот во Тубинген во Германија.

Но, Едгард Камарос, палеопатолог на Универзитетот во Сантијаго де Компостела во Шпанија, рече дека хируршките засеци би можеле да бидат резултат на медицинска обдукција за да дознае повеќе за болеста по смртта.

„Двете можности откриваат хируршка интервенција тесно поврзана со тумори - и тоа е неверојатно“, рече тој.

„Ова откритие е единствен доказ за тоа како древната египетска медицина се обидела да се справи или да го истражи ракот пред повеќе од 4.000 години.“

„Ова е извонредна нова перспектива во нашето разбирање на историјата на медицината“, вели тој.

Според истражувачкиот тим, нивното истражување, објавено во списанието Frontiers in Medicine, сугерира дека иако ракот често се смета за болест предизвикана од човекот, предизвикана од фактори на животната средина, како што се загадувањето и исхраната, болеста влијаела и на древните цивилизации.

Камарос, водечки автор на студијата, рече: „Вистина е дека ракот се перцепира како модерна болест, главно поврзана со западните навики и канцерогените фактори на животната средина. Сепак, ракот е со нас од почетокот, на многу начини. Дури и диносаурусите страдале од рак“.

Старите Египќани биле познати по тоа што биле многу вешти во медицината и имале напредно познавање на анатомијата и хирургијата.

Доказите сугерираат дека тие биле во можност да идентификуваат, опишат и лекуваат рани, болести и фрактури и да нанесат забни пломби. Но, ракот уште бил граница на медицинското знаење, велат истражувачите.

Анализиран е уште еден череп

Тие анализирале и друг череп, стар повеќе од 2.000 години, кој припаѓа на жена која можеби имала над 50 години.

Ова откри голема лезија во согласност со канцероген тумор кој ја уништил коската, според тимот.

„Знаеме дека станува збор за рак врз основа на карактеристиките на лезиите на тие коски, кои најчесто се поврзани со формирање и уништување на коските“, рече Камарос. „Кога ги анализиравме коскените структури со микро-КТ скен внатре, откривме многу јасни канцерогени карактеристики.“

Двата черепа потекнуваат од колекцијата Duckworth на Универзитетот во Кембриџ, во која се наоѓа една од најголемите колекции на човечки останки во Велика Британија.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Наука

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Read more

Што се крие под мразот на Антарктик?

Read more

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Read more

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Read more
 

Гик

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе

Ретро PC емулатор пристигна на App Store

Читај повеќе

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се крие под мразот на Антарктик?

Читај повеќе

Зошто ладниот воздух има поинаков мирис?

Читај повеќе

Што не треба да правите додека се полни телефонот?

Читај повеќе

Илон Маск навести импланти кои ќе им дадат на луѓето „роботски супермоќи“

Читај повеќе