Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

На трупот на танкерот со нафта што е насукан на брегот на Маврициус се појавиле пукнатини, поради што постои опасност да се преполови. Тоа само би ја влошило оваа еколошка катастрофа од размери со кои островската земја досега се нема соочено.

Јапонскиот танкер MV Wakashio превезувал 4.000 тони нафта кога наишол на корален гребен во Индискиот Океан на 25 јули, каде се насука.

Излеаната нафта создаде дамка во водата што се гледа и од вселената. И покрај лошите временски услови, од танкерот беа испумпани 500 тони нафта, соопштија властите. Меѓутоа, вистинската еколошка катастрофа би можело да следи ако танкерот се преполови.

URL

Маврициус е познат по коралните гребени, а туризмот е клучен за стопанството на островската земја која предупредува дека не е подготвена да се соочи со ваков проблем.

Горивото се превезува до брегот со помош на хеликоптери и уште еден брод на јапонската компанија Nagashiki Shipping. Франција од својот остров Реунион испрати воен авион со опрема за контрола на загадување, додека Јапонија отстапи тим од шест лица за помош во спречувањето на катастрофата.

URL

Слична еколошка катастрофа се случи во декември, 2019 година  кога се излеаја 2,2 тони нафта во водите околу Островите Галапагос откако се преврти товарен брод со контејнери.

реклама

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Вести

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Read more

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Read more

Кинеската вакцина е ефикасна само 50,4%

Read more

Sony го претстави дронот Airpeak во акција

Read more
 

Гик

  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Читај повеќе