Експерт од Харвард тврди дека сите оние што се незадоволни од својата работа прават една грешка

Постигнувањето на долгогодишна цел во кариерата, како што е значително повисока плата или големо унапредување, може да дејствува како решение за целосното задоволство од работата.

Сепак, постои голема можност и по постигнувањето на таквата цел да се чувствувате празно, досадно или неисполнето. Професорот на бизнис школата на „Харвард“, Џозеф Фулер, изјави за CNBC дека ова е нормално чувство. Според него, нашите кариери ретко ги исполнуваат очекувањата што ги имаме од нив.

Истакна дека истата логика важи и за секоја цел во кариерата што ја имате. Имено, доколку имате, како што наведе, нереални очекувања дека покачувањето или промената на работното место ќе ги реши сите ваши проблеми или ќе биде токму онака како што сте замислиле, би можеле да се подготвувате за неуспех.

Предупреди дека вообичаените грешки во кариерата може да доведат до исцрпеност и незадоволство. Истакна дека овие грешки се резултат на нечесноста во одредувањето приоритети и на компромисите што ги правите на работа.

„Тоа е советот што цело време им го давам на моите студенти - луѓето кои се најнесреќни во нивните кариери се оние што не биле искрени со себе за целите што сакаат да им дадат приоритет во кариерата и што се подготвени да го жртвуваат за да ги постигнат“, нагласи Фулер.

На пример, ако ви е важно да имате слободни викенди и да одржувате рамнотежа помеѓу работата и животот, можеби нема да сакате да земете работа која бара од 80 до 100 часа работа неделно, дури и ако тоа е добро платена работа и/или работа со добра позиција.

Ниту една работа не е совршена, но секоја треба да се разгледа пред да биде прифатена. Затоа Фулер предложи да се распрашате за културата на компанијата, како таа го поддржува професионалниот развој, одговара на предизвиците итн. Како што истакна, наоѓањето работа што ви дава чувство на контрола и возбуда може да ви помогне да останете мотивирани и да спречите исцрпеност.

Друг трик за постигнување на задоволство од кариерата е да ги внесете вашите основни вредности во секојдневните работни активности и да им укажете на тие вредности на претпоставените, пренесува CNBC.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Живот

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Read more

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Read more

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе