Експерти: Губењето антитела на короната не е нужно лоша вест

Појасниот увид во фактот дека нивото на антитела може брзо да исчезне кај луѓето кои имале коронавирус, не мора да биде лоша вест за имунитетот, изјавија денеска британски експерти додавајќи дека „тоа не значи автоматски дека заштитата со вакцина ќе биде слаба или краткотрајна“.

Експерти за имунологија и вируси предупредуваат дека не треба многу да се чита за нивото на антитела во крвта на пациентите кои го прележале вирусот, бидејќи антителата не се единствениот систем на имунолошка одбрана.

– Концентрацијата на антитела во крвта не значи колку е силен вашиот имунитет, рече Еленор Рајли, професорка по имунологија и заразни болести на Универзитетот во Единбург.

Таа и нејзините колеги велат дека исчезнувањето на антителата во крвта не објаснува како организмот гради имунитет за инфекции.

– Имунитетот не е нешто што можеме да го поистоветиме со нивото на антитела или одговорот на Т-клетките. Имунитетот е систем кој работи на друг начин и следниот пат кога ќе се сретнете со инфекција, не мора да значи дека ќе ја закачите, а ако ја закачите не мора да значи дека ќе се разболите посериозно. Тоа се нарекува заштитен имунитет, рече Рајли.

Затоа, многу потенцијални вакцини против COVID-19 се направени за да изградат посилен имунитет со „повикување“ на посилна таканаречена „имунолошка меморија“.

– Антителата се генерално краткотрајни, бидејќи штом ја завршат работата, на вашето тело повеќе не му требаат, рече Џонатан Стоје, главен вирулог на британскиот институт „Френсис Крик“.

Стоје додава дека тоа не значи дека имунитетот трае кратко.

– Таканаречените мемориски клетки можат да реагираат сосема добро во борбата против нова инфекција, рече тој.

После COVID-19, научниците сè уште не знаат колкава количина од имунолошкиот систем ќе се покаже како доволна.

Сепак, многу производители на вакцини укажуваат на одговорите на антителата и Т-клетките, на кои се гледа како важни за долгорочен имунитет.

– Имунолошкиот систем е многу комплициран. Знаеме дека антителата исто така се важни, но не е сè во антителата. Важна работа се имунолошките мемориски клетки, изјави Лоренс Јанг, професор по молекуларна онкологија на Универзитетот Варвик во Обединетото Кралство.

Тагови
реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Вести

Распишан тендер за научна студија за влијанието на 4G и 5G мрежите врз здравјето и околината

Read more

Феномен што не познава граници: Популарната серија ги „запали“ апликациите за шах

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

ЕУ покрена постапка за враќање во сообраќај на авионите Boeing 737 Max

Read more

Гик

Распишан тендер за научна студија за влијанието на 4G и 5G мрежите врз здравјето и околината

Читај повеќе
  • play_arrow

Мила, добредојде во Monster Hunter World: Iceborne

Читај повеќе
  • play_arrow

Универзумот наместо да се лади, се загрева: Дали ќе има „Големо спалување“?

Читај повеќе
  • filter

Poco го претстави новиот смартфон M3 со одлична батерија

Читај повеќе

Можат ли кучињата да намирисаат COVID-19?

Читај повеќе
  • play_arrow

Откачена биологија: Сѐ што не сте знаеле за интелигентните октоподи

Читај повеќе

Војници на иднината: САД работат на систем за читање мисли

Читај повеќе

Феномен што не познава граници: Популарната серија ги „запали“ апликациите за шах

Читај повеќе
  • play_arrow

Објаснето за да сфатат сите: Што е гравитација?

Читај повеќе