Electric Dream - графиката никогаш не изгледала толку реално

Сѐ уште не го виделе најновото во развојот на компјутерската графика? Не знаете што пропуштате.

На настанот State of Unreal, Epic ги демонстрираше можностите на својата Unreal Engine технологија, истакнувајќи ги новите функции и оптимизации донесени од верзијата 5.2. Сепак, големо внимание привлече демото „Electric Dreams“, кое ги воодушеви гледачите со својот графички квалитет и можностите на енџинот.

Демото на Electric Dream, кое ги користи основните карактеристики на Lumen - динамичен глобален систем за осветлување и рефлексија - и технологијата Nanite, имаше за цел да демонстрира алатки за процедурално создавање содржина и прикажување на вегетација.

Демото прикажува фотореалистичко Rivian R1T возило кое се движи низ џунгла создадена со технологијата Quixel Megascans. Од теренот до вегетацијата, снимката изгледа неверојатно верна на реалниот живот, а најдобро од сè - тоа не е претходно направена анимација, туку рендерирање во реално време.

Демото го прикажува и напредокот во физичкиот мотор, така што деформацијата на гумите, амортизерите и симулацијата на течности изгледаат подобро од кога било.

Едно од најважните подобрувања што ги донесе верзијата Unreal Engine 5.2 е процедуралното создавање на светови. За време на демонстрацијата, програмерите во живо ги преместуваа карпите, а самиот енџин автоматски го пополнуваше празниот простор каде што претходно беа. Физиката е уште еден аспект што беше многу импресивен, со лијани, камења и вода што соодветно реагираа. Ова е благодарение на енџинот Chaos Physics, кој ги надминува популарните PhysX и физичкиот енџин со отворен код на Nvidia и кој со време ќе ги замени.

Целосната снимка од State of Unreal можете да ја погледнете тука:

Remote video URL
Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Гејминг

Grand Theft Auto 6 ќе пристигне во 2025 година

Read more

Игрицата EA FC ја губи лиценцата за Интер во следното издание

Read more

Нов гејмерски рекорд: Продадени 12 милиони игри за 12 недели

Read more

PUBG буди носталгија и се враќа на оригиналната мапа од нејзиниот почеток

Read more
 

Гик

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Читај повеќе

Готово е: Од денеска само X

Читај повеќе

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Grand Theft Auto 6 ќе пристигне во 2025 година

Читај повеќе
  • play_arrow

ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Читај повеќе

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

Читај повеќе

Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Читај повеќе

Никола Тодороски: „Наша гордост. Наша одговорност“ ми отвори нова перспектива колку може позитивно да се влијае

Читај повеќе

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Читај повеќе