Елизабета Втора го поддржува движењето Black Lives Matter

Времињата се менуваат.

Кен Олиса, претставник на кралицата Елизабета Втора во британската престолнина и првиот црнец кој ја извршувал оваа функција, откри за телевизијата Channel 4 дека разговарал за расизмот со членовите на кралското семејство откако бел полицаец во САД го уби Афроамериканецот Џорџ Флојд и рече дека кралското семејство поддржува движењето Black Lives Matter.

„Разговарав со кралското семејство за расното прашање, особено во последните 12 месеци по убиството на Џорџ Флојд“, рече тој за ТВ-каналот.

„Ова е жешка тема за разговор. Прашањето е, што друго можеме да направиме за да го поттикнеме општеството да ги отстрани овие пречки“, продолжи тој.

Тој додаде дека членовите на кралското семејство „страсно се грижат нивната земја да ги дели истите вредности“.

На прашањето дали Бакингемската палата го поддржува движењето Black Lives Matter, Кен Олиса одговори: „Да, целосно“.

Изјавата доаѓа неколку месеци по шокантните откритија на принцот Хари, внукот на кралицата Елизабета Втора, и неговата сопруга Меган, во интервју за Опра Винфри, дека неименуван член на кралското семејство коментирал за бојата на кожата на нивниот син Арчи.

Изјавата создаде раздор помеѓу младата двојка и остатокот од кралското семејство, а принцот Вилијам реагираше и посочи дека „тие во никој случај не се расистичко семејство“.

Кралицата рече дека е тажна поради тешкотиите што ги чувствува двојката и дека многу сериозно ги сфаќа обвинувањата за расизам.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Свет

Париз ќе засади 170.000 дрва за да ја подобри климата во градот

Read more

Кипар поништи 45 „златни пасоши“

Read more

Шведска ги укина сите мерки, дали тактиката на Тегнел успеа?

Read more

Експлозија во преполна џамија во Авганистан, десетици повредени и мртви

Read more
 

Вести

Евростат: Романците и Бугарите најсиромашни во ЕУ

Читај повеќе

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

Читај повеќе

Гласањето на болните, немоќните, лицата со COVID-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем

Читај повеќе

Приведени четири лица за давање поткуп за гласови во скопско

Читај повеќе

Гостиварец осомничен за физички напад врз сопругата и ќерката

Читај повеќе

Париз ќе засади 170.000 дрва за да ја подобри климата во градот

Читај повеќе

Поведена постапка за поткуп при избори и гласање

Читај повеќе

Затворен за сообраќај патниот правец Дебар – Маврово

Читај повеќе

Почна изборниот молк

Читај повеќе