Елон Маск стана побогат од Бил Гејтс

Сопственикот на Tesla Motors и SpaceX, Елон Маск, го престигна Бил Гејтс на листата милијардери на Bloomberg и стана вториот најбогат човек во светот.

Откако пораснаа акциите на Tesla, нето вредноста на богатството на Елон Маск порасна на 128 милијарди долари, доволно за да биде вториот најбогат човек во светот, според Bloomberg.

На почетокот на годината Маск беше на 35 место, но во меѓувреме неговата вредност порасна за 100,3 милијарди долари, што претставува рекорд кога станува збор за порастот на вредноста во една година.

Со овој раст, Маск го надмина Гејтс на листата, двајцата милијардери не се баш во најдобри односи откако неколку пати имаа вербален конфликт на социјалните мрежи. Првата расправа меѓу нив се однесуваше на електричните автомобили, а потоа кулминираше во текот на пандемијата и различните ставови за COVID-19.

На листата милијардери според Bloomberg, покрај Маск и Гејтс, се наоѓаат и Џеф Безос, Бернард Арно и Марк Закерберг.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Живот

Трите најдволични хороскопски знаци

Read more

Осудувањето на жртвите на силување и величањето на „мажиштата“ е трагедијата на балканскиот менталитет

Read more

Спектакуларен момент кога случајно ќе снимиш снежна лавина

Read more

Хороскопски знаци кои најтешко функционираат под стрес

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Бразилска убавица: Изабел Гулар

Читај повеќе
  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Читај повеќе

Работници во австралиска фабрика украле лосос вреден милиони долари

Читај повеќе