Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Елон Маск смета дека автомобилите кои ги произведува Tesla не се доволно достапни, па навести доаѓање на нов компактен електричен автомобил.

Model 3 во САД чини најмалку 37.990 долари, но Маск верува дека на компанијата ѝ е потребен поевтин модел.

„Важно е автомобилот да биде достапен. Ме мачи тоа што нашите автомобили не се доволно достапни, мораме да го решиме тоа“, истакна Маск.

Тој не откри кога ќе се појави новиот модел на пазарот, но изјави дека ќе биде помал од Model 3 и дека можеби нема да биде произведен во САД или во Кина. Претходно, Маск на Twitter зборуваше за помал автомобил во европски стил кој би било добро да биде дизајниран во Германија.

 

Тагови
реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Авто новости

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Read more

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Read more

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Read more

Прв поглед на новите 2020 BMW M3 & M4 со Top Gear

Read more

Автомобили

  • filter

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Читај повеќе
  • play_arrow

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв поглед на новите 2020 BMW M3 & M4 со Top Gear

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Читај повеќе
  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе
  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе