Енди Мареј нема да настапи на Австралија Опен

Шкотскиот тенисер Енди Мареј, кој е позитивен на коронавирус, соопшти денеска дека нема да настапи на претстојниот Австралија Опен, откако не успеал да постигне договор со организаторите околу карантинот за време на кој би му било дозволено да тренира.

Петкратниот финалист на Австралија Опен требаше да оттатува за Мелбурн минатата недела, но тоа не му беше дозволено, откако тестирањето покажа дека е заразен со коронавирус.

Шкотскиот тенисер сега е во изолација, а во Австралија би можел да допатува дури по негативен тест на COVID-19, по што би морал во задолжителен двонеделен карантин пред турнирот што започнува на 8 февруари.

„Бевме во постојан контакт со Австралискиот тениски сојуз со цел да изнајдеме решение што ќе ми овозможеше некој вид на работен карантин, но не успеавме. Им благодарам на сите за вложениот труд. Разочаран сум поради тоа што нема да играм на Австралија Опен. Тие се земјата и турнирот кои ги сакам“, изјави Мареј.

реклама
Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Read more
НАСА детектира силна експлозија на метеори

НАСА детектира силна експлозија на метеори

Read more
Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Read more
Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Read more

Тенис

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Read more

Ѓоковиќ го сруши рекордот на Федерер по најмногу недели како рекет број еден во светот

Read more

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Читај повеќе

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Читај повеќе

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Читај повеќе

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Колку е веројатно Џерард да го замени Клоп?

Читај повеќе

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Читај повеќе