НБА 2021/22

Ентони се погрижи за победа на Лејкерс и стана 9-ти стрелец во историјата

Легендарниот Кармело Ентони се потсети на деновите кога беше најдобар кошаркар на светот и ги предводеше Лос Анџелес Лејкерс до победата над Мемфис Гризлис со 121:118.

Популарниот Мело беше нерешлива енигма за играчите на Гризлис и натпреварот заврши со 28 поени со феноменален шут од игра (4/7 за два и 6/8 за три поени).

На тој начин Ентони стигна до бројката од 27.410 поени и до деветтото место на листата на најдобри стрелци во историјата на НБА лигата, претекнувајќи го Моузес Мелоун (27.409).

URL

Ентони Дејвис уфрли 22 поена, а Леброн Џејмс 19 во победата на Лејкерс, додека Расел Вестбрук забележа дабл-дабл со 13 поени, 13 асистенции и 7 скокови.

На Мемфис не му помогнаа ниту 40-те поени на одличниот Џа Морант.

Резултати:

Бруклин Нетс - Шарлот Хорнетс 95:111
Њујорк Никс - Орландо Меџик 104:110
Хјустон Рокитс - Бостон Селтикс 97:107
Оклахома Сити Тандер - Филаделфија 76ерс 103:115
Сакраменто Кингс - Голден Стејт Вориорс 107:119

реклама

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Три лоши навики на интелигентните луѓе

Read more

Љубовен хороскоп: Во кои знаци се раѓаат најдобрите сопрузи?

Read more

Кошарка

Јокиќ сo нов трипл-дабл го надмина легендарниот Лери Брд

Read more

Мичел донесе победа за Јута среде Кливленд, десеткуваниот Шарлот славеше во Атланта

Read more

Нов пораз на лидерот Голден Стејт, ги изненади Сан Антонио

Read more

Клиперс подобри од Лејкерс во дербито, Голден Стејт го разби Феникс

Read more
 

Спорт

Серена Вилијамс ќе го пропушти Австралија Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп: Ибра е голем шампион

Читај повеќе

Ѓоковиќ ќе учествува на Австралија Опен

Читај повеќе

Ѓоковиќ ќе учествува на АТП купот во Сиднеј

Читај повеќе

Марота за маестралниот трансфер на Џеко: Го купивме за ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Колосот Атила ќе ја засили одбраната на Челси

Читај повеќе

Левандовски: Сакав Меси да биде искрен, а не празни зборови

Читај повеќе

Ибра: Чалха ја искористи трагичната ситуација во Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ сo нов трипл-дабл го надмина легендарниот Лери Брд

Читај повеќе