ЕСА руските ракети ќе ги замени со оние на Илон Маск

Започнаа разговори меѓу ЕСА и SpaceX за употребата на системите за лансирање.

Во средината на август, Европската вселенска агенција (ЕСА) започна прелиминарни технички разговори со SpaceX на Илон Маск во врска со привременото користење на ракетите за лансирање на приватната вселенска агенција, откако на Западот му беше блокиран пристапот до руските ракети Союз.

SpaceX се појави како клучен кандидат за привремено опслужување на лансирањата, заедно со Јапонија и Индија, но конечната одлука ќе зависи од презакажаното лансирање на ракетата Ariane 6.

„Би рекол дека има две и пол опции за кои разговараме. Едната опција е SpaceX, а другата е можеби Јапонија. Друга опција би можела да биде Индија“, откри директорот на ЕСА, Јозеф Ашбахер говорејќи за Reuters.

Тој оцени дека SpaceX е во поподготвена оперативна состојба и „секако една од резервните варијанти што се разгледува“.

Русија и Европа, како и другите големи светски сили кои соработуваат на полето на вселенската технологија, ги влошија своите партнерски односи поради војната во Украина. SpaceX и Илон Маск не одговорија на прашањата на медиумите и агенциите за можна соработка со европските партнери.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Вести

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Read more

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Read more

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Read more

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе