ЕСА руските ракети ќе ги замени со оние на Илон Маск

Започнаа разговори меѓу ЕСА и SpaceX за употребата на системите за лансирање.

Во средината на август, Европската вселенска агенција (ЕСА) започна прелиминарни технички разговори со SpaceX на Илон Маск во врска со привременото користење на ракетите за лансирање на приватната вселенска агенција, откако на Западот му беше блокиран пристапот до руските ракети Союз.

SpaceX се појави како клучен кандидат за привремено опслужување на лансирањата, заедно со Јапонија и Индија, но конечната одлука ќе зависи од презакажаното лансирање на ракетата Ariane 6.

„Би рекол дека има две и пол опции за кои разговараме. Едната опција е SpaceX, а другата е можеби Јапонија. Друга опција би можела да биде Индија“, откри директорот на ЕСА, Јозеф Ашбахер говорејќи за Reuters.

Тој оцени дека SpaceX е во поподготвена оперативна состојба и „секако една од резервните варијанти што се разгледува“.

Русија и Европа, како и другите големи светски сили кои соработуваат на полето на вселенската технологија, ги влошија своите партнерски односи поради војната во Украина. SpaceX и Илон Маск не одговорија на прашањата на медиумите и агенциите за можна соработка со европските партнери.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Вести

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Read more

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Read more

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Read more

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Read more
 

Гик

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе

Историчарите спорат: Еден римски цар бил трансродово лице

Читај повеќе

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Читај повеќе

Конечно скокна продажбата на телефони

Читај повеќе