ЕСМ: За Белене не се наѕира почетокот, поперспективен е проектот во Александрополис

МИА
/ 24.11.2020 / 20:17

По објавата дека државата времено се откажува од инвестирање во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува кон грчката гасна електрана во Александрополис денеска од ЕСМ за МИА ги појаснуваат причините за ваквата одлука.

Во одговорот што МИА го побара од раководството на ЕСМ се наведува дека грчката електрана има поголеми изгледи да се реализира во поскоро време отколку бугарскиот проект за нуклеарна централа.

–  Од бугарска страна за Белене досега неколкупати имаше најави и одложувања, нема никаква најава за почеток за таа електрана и затоа се насочуваме кон други проекти, конкретно кон комбинираната гасна електрана во индустриската зона во Александрополис, Грција, за која цениме дека е поперспективна и со повеќе изгледи да биде реализирана во разумен рок. Нам ни е важно да обезбедиме сигурно снабдување со енергија од повеќе извори и подобрување на перформансите на нашата компанија и се разбира тоа да биде во догледна иднина, се вели во одговорот.

Во Владата, како што е посочено, се формирани работни групи кои треба да координираат околу прашањето за идната инвестиција на земјава во Грција.

Вчера во рамки на енергетскиот форум во Скопје, директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски, обелодени дека компанијата времено се откажува од инвестицијата во нуклеарната централа во Белене и се насочува кон гасната централа во Грција.

Електраната во Грција ќе биде со инсталирана моќност до 800 мегавати во која државава преку АД ЕСМ би имала сопственост од 25 проценти, со што значително ќе се подобрат перформансите на компанијата во поглед на стабилно прозводство на електрична енергија.

Во август 2019 година, АД ЕСМ по насоки од Владата испрати писмо до Бугарија со намери за вложување во Белене.

Тагови
реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more
 

Ново

  • play_arrow

Џон Џонс ги налути обожавателите со видео во кое убива дива свиња

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Читај повеќе
  • play_arrow

Луис Хамилтон: Сега сум на планина, тренирам секој ден

Читај повеќе

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Читај повеќе
  • play_arrow

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Читај повеќе

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Читај повеќе

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Читај повеќе
  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе