ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Земјите-членки на Европската Унија денеска се договорија за 14-тиот пакет санкции против Русија, кој вклучува нови насочени мерки и забрана за извоз на течен гас во трети земји преку ЕУ, објави белгиското претседателство.

„Амбасадорите на ЕУ штотуку се договорија за силен и значаен 14-ти пакет санкции како одговор на руската агресија врз Украина“, објави ротирачкото белгиско претседателство на социјалната мрежа Х.

Последниот пакет вклучува „нови насочени мерки и ги затвора дупките“ за да се избегнат санкциите воведени досега, додава претседателството.

Забраната за извоз на течен гас во трети земји преку морските води на ЕУ е првата мерка поврзана со LNG.

Сепак, компаниите од земјата-членка сепак ќе можат да купуваат руски течен гас за европскиот пазар.

Со новите санкции, ЕУ вели дека се обидува дополнително да го ограничи профитабилниот бизнис со извоз на течен гас и да ја ограничи способноста на Русија да ја финансира војната против Украина со овие средства.

Дополнително, беа договорени и построги мерки за санкционирање на заобиколувањето и затворање на дупките кои останаа отворени во 13 претходни пакети санкции.

реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Свет

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Read more

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Read more

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Трамп направи клучен потег и избегна сигурна смрт

Читај повеќе

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе
  • play_arrow

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Читај повеќе