ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Европската комисија најави создавање на итен план со цел да им помогне на земјите-членки на ЕУ да се справат без руски енергетски извори, пренесува Sky News.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека ова е иницијатива која го продолжува планот на ЕУ за ослободување од зависноста од рускиот јаглен, гас и нафта и оди рака под рака со забрзување на развојот на обновливите извори на енергија.

„Подготвуваме итни планови за Европа“, рече Фон дер Лајен во чешкиот град Литомисл, каде што го означи почетокот на шестмесечното чешко претседавање со ЕУ.

„Гасот мора да оди таму каде што е најпотребно“

Цените на енергијата се високи и луѓето сосема со право очекуваат да преземеме нешто околу тоа“, рече првиот човек на ЕК.

Таа рече дека планот, кој треба да биде завршен до средината на јули, ќе се фокусира на две клучни точки: каде и како да се заштеди енергија „на паметен начин“ за да се намали потребата за руски гас и нафта и да се поддржат земјите кои најмногу зависат од Руски енергетски компании.

„Потребен ни е заеднички план кој ќе обезбеди енергијата или гасот да одат таму каде што е најпотребно“, рече Урсула фон дер Лајен.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Бизнис

Ковачевски: Во Северна Македонија ќе се произведуваат електричните возила e-GO

Read more

Стравот од инфлација стивна, голем скок на Волстрит

Read more

Енергетска криза низ Европа: Темни излози и скратено работно време

Read more

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Read more
 

Вести

Регистрирани 521 случај на COVID-19, починати три лица

Читај повеќе

Во Битола запленета дрога вредна 800.000 евра, приведени 5 лица

Читај повеќе

Термоелектраните во Битола и Осломеј со 40 проценти зголемено производство

Читај повеќе

Кина успешно тестира дрон за модификација на временските прилики

Читај повеќе

Приведено лице за издржување на двегодишна казна затвор

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер и температури до 37 степени

Читај повеќе

Арафат Муареми се повлече од функцијата директор на Управата за финансиска полиција

Читај повеќе

Рускоска суспендирана од работното место

Читај повеќе

Мицкоски позитивен на COVID-19

Читај повеќе