ЕУ предлага нов данок на цигари, можен е бран поскапувања

Европската Унија ќе предложи нов данок на цигарите кој би се однесувал на целата територија, со што би се удвоиле акцизите во земјите членки со ниски даноци за цигарите, се наведува во нацрт документот на Европската комисија, пишува Financial Times.

Измените на законот се дел од напорите на Брисел да го намали процентот на пушачи и ќе ја зголемат минималната акциза на ЕУ за цигарите од 1,80 на 3,60 евра по кутија од 20 цигари, што би ги зголемило цените во земјите од Источна Европа каде кутија цигари се продава по цена и под 3 евра. Имајќи ги предвид постојните акцизи, можно е да дојде до поскапување од околу 1,33 евра за кутија цигари.

Нови акцизи и за новите тутунски производи

Ажурирањето на Директивата на ЕУ за даноци за тутун од 2011 година, исто така, ќе го усогласи оданочувањето на новите производи за пушење, како што е загреаниот тутун, со цигарите.

За посилните „vape“ производи би имало акциза од најмалку 40 проценти, додека „vape“ производи со помала јачина ќе подлежат на акциза од 20 проценти. Загреаните тутунски производи ќе подлежат на царина од 55 проценти или даночна стапка од 91 евро за 1.000 продадени артикли.

Алберто Алемано, професор по право на ЕУ во деловното училиште ХЕЦ Париз, вели дека отсуството на акцизна рамка на ниво на ЕУ за цигарите и загреаниот тутун „ги ослабува напорите за контрола на тутунот“ низ Унијата.

Акцизите за цигарите, исто така, значително би се зголемиле во земји како Австрија и Луксембург, каде што цените се ниски во однос на приходот.

ЕУ сака да го намали процентот на пушачи

Се очекува зголемувањето на даноците на цигарите да генерира дополнителни 9,3 милијарди евра за земјите-членки на ЕУ. Промените имаат за цел да ги забрзаат напорите на Унијата за постигнување „генерација без тутун“ до 2040 година. Исто така, ЕУ сака да ја намали употребата на тутун кај граѓаните од сегашното ниво од околу 25 проценти на 20 проценти во 2025 година и под 5 проценти во 2040 година.

Питер ван дер Марк, генералниот секретар на Европската асоцијација за тутун, предупреди дека „ако имате ненадеен, многу голем пораст, можете да создадете пазар за недозволена трговија“.

„Протечената“ проценка на влијанието вели дека зголемувањето на минималната акциза ќе има „силно влијание врз потрошувачите и бизнисите“ во земјите на ЕУ каде цените на цигарите се ниски, како што се Бугарија, Словачка, Полска и Унгарија.

Сите земји-членки на ЕУ ќе треба да се согласат со предлогот пред тој да биде вметнат во законот. British American Tobacco, еден од најголемите светски производители на цигари, истакна дека ова е „почеток на долг законодавен процес“. Комисијата уште не се огласила.

Тагови
реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Бизнис

Ковачевски: Компании како Виталиа имаат значајно влијание на растот и развојот на економијата во земјата

Read more

Околу 200 компании ќе плаќаат дополнителен данок на солидарност

Read more

Технолошките гиганти со најголеми добивки на Волстрит

Read more

Во Виена се потребни 55.000 работници – кои се најбараните професии?

Read more
 

Вести

Германија планира двојно да го зголеми бројот на работни визи за работници од Западен Балкан

Читај повеќе

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје, пристигнува претседателката на Унгарија

Читај повеќе

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Читај повеќе
  • play_arrow

Арсовска: МКЦ може да биде самоодржлив, по ревизијата ќе распишеме конкурс за избор на директор

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Читај повеќе

Пентагон потврди дека кинескиот балон бил соборен во водите кај Јужна Каролина

Читај повеќе

Откажани над 200 летови во Истанбул поради очекуваното снежно невреме

Читај повеќе

Искршено стаклото на влезот на македонскиот клуб во Благоевград

Читај повеќе

Охридскиот чинар - симбол на градот

Читај повеќе