УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Најмногу удари кон голот имаше Кристијано Роналдо, а домаќинот Германија е најдобар по ефикасност во првото коло од натпреварите на ЕУРО, додека ниту еден стрелец не постигна повеќе од еден гол.

Роналдо не успеа да постигне гол од неговите три удари кон противничкиот гол во победата на Португалија од 2:1 над Чешка во вторникот и е еден од четворицата играчи кои имаа вкупно пет обиди кон голот заедно со Французинот Маркус Турам, Грузиецот Жорж Микаутадзе и Кристијан Ериксен од Данска.

Засега гледаме турнир со рани – и доцни – голови, со шест од 34 постигнати во првите 15 минути и 14 во првиот половина час, додека четири гола се веќе постигнати по 90. минута.

Со здрав просек од 2,84 гола по натпревар, или по еден на секои 32 минути, само пет од 24-те селекции не успеаја да постигнат гол на почетните натпревари.

Албанецот Недим Бајрами го постигна најбрзиот гол во историјата на ЕУРО, по 23 секунди против Италија, иако неговиот тим на крајот загуби со 2:1.

Португалија води по посед со 69 отсто, додека домаќинот Германија беше слично доминантна со 68 отсто, бидејќи ја победи Шкотска со 5:1.

Германците имаат најдобра прецизност на додавања од 94 отсто, предводени од нивниот 21-годишен офанзивен играч за врска Џамал ​​Мусијал, кој успешно реализираше 100 отсто од своите 33 додавања до соиграчите.

Двајца играчи постигнаа две асистенции во првото коло од натпреварите, романскиот напаѓач Денис Ман во победата од 3:0 над Украина и, можеби поизненадувачки, холандскиот дефанзивец Нејтан Аке во победата од 2:1 над Полска.

Турција како тим имаше најмногу удари кон голот  - 22, еден повеќе од Холандија. Чешкиот голман Јиндрих Станек беше најангажиран меѓу стативите со седум одбрани, една повеќе од Холанѓанецот Барт Вербруген.

Имаше четворица играчи кои трчаа со брзина поголема од 35 километри на час, а нив како најбрзи ги предводеше романскиот напаѓач Валентин Михаила (35,9 км/ч). Останатите беа Белгиецот Џереми Доку (35,3 км/час). Расмус Хојлунд (35,3) од Данска и капитен на Франција Килјан Мбапе (35,2).

Ниту еден играч не истрча повеќе од српскиот играч за врска Сергеј Милинковиќ-Савиќ, кој истрча 13,9 километри против Англија.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Фудбал

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Read more

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Read more

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Read more

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе