МЕЃУНАРОДЕН РАКОМЕТЕН ТУРНИР СТРУГА 2022

Еурофарм Пелистер победник на 50. Струшки ракометен турнир

Екипата на Еурофарм Пелистер го освои 13. трофеј на Струшкиот ракометен турнир, израмнувајќи се со Вардар со ист број на титули, откако синоќа го совлада тимот на Цеље.

Поради лошите временски услови и лизгавиот терен на отвореното ракометно игралиште „Горан Попоски-Бабец“ од дождот што го прекина натпреварот, организаторот во договор со двете екипи одлучи победникот да се решава на пенали. Поуспешни или посреќни беа битолчани, кои во серијата од по 10 шута, победија со 7:6.

Во борбата за бронзениот медал подобар беше тимот на Татран Прешов, кој триумфираше со резултат 26:24 (17:17) против минатогодишниот освојувач на турнирот Вардар.

Грчки АЕК пак со победата над Алкалоид го освои петтото место 29:26 (16:13).

Домаќинот Струга заврши седма со победа над скопски Бутел со 26:24, пред домашната публика во спортската сала „Нико Нестор“.

За најдобар играч на турнирот беше прогласен Жарко Пешевски од Еурофарм Пелистер, неговиот тимски колега Урбан Лесјак е за најдобар голман, а најдобар стрелец на турнирот со 24 постигнати гола е македонскиот репрезентативец Филип Талески.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Ракомет

Македонските ракометарки против Украина во баражот за СП 2023

Read more

Македонските ракометарки со пораз од Романија елиминирани од Европското првенство

Read more

Македонските ракометарки убедливо загубија и од Холандија

Read more

Савевски: Да дадеме максимум против силната Холандија

Read more
 

Спорт

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Читај повеќе

Далиќ: Не би сакал мојот тим да танцува како Бразилците

Читај повеќе

Како Роналдо реагирал кога дознал дека е на клупата за резерви?

Читај повеќе

Роналдо го „изгуби компасот“

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Читај повеќе

Англичаните две години се подготвуваат како да го спречат Мбапе

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали секое Светско досега било наместено?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најскапи репрезентации за Светското во Катар

Читај повеќе

ФИФА ја казни Хрватска поради навредите кон Милан Борјан

Читај повеќе