Европа добива суперкомпјутер со моќност на пет милиони лаптопи

Првиот европски суперкомпјутер, способен да врши повеќе од еден квинтилион (18 нули зад единицата) компјутерски операции во секунда, ќе биде изграден во истражувачки центар во Германија.

Според Jülich Research Centre кој се наоѓа во близина на Келн, компјутерската моќ на овој суперкомпјутер ќе биде поголема од комбинираната моќност на пет милиони лаптопи.

Таканаречениот суперкомпјутер ExaFLOPS ќе се вика Jupiter, а ќе го креира IBM. Неговата цел е да изврши важни и итни научни пресметки, кои се однесуваат на климатските промени, како да се бориме со пандемијата или како да обезбедиме одржлива енергија.

Трошоците за изградба на овој суперкомпјутер се околу 500 милиони евра. Половина од оваа сума ќе дојде од Европската иницијатива за суперкомпјутери - EuroHPC JU, додека другата половина ќе ја обезбедат германските министерства.

Jupiter е дизајниран како „зелен“ суперкомпјутер и ќе се напојува од еколошка електрична енергија, велат од институтот. Се наведува дека Jupiter ќе биде инсталиран во текот на 2023 година.

реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Read more

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Хардвер

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Read more

Познати првите информации за чипот A16 Bionic на Apple

Read more

Едноставни начини како да го разладите лаптопот

Read more

Познато кога се очекуваат MacBook Pro лаптопите со новиот M2 чип

Read more
 

Гик

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе

Гејмерите повеќе го сакаат Windows 10 од Windows 11

Читај повеќе

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Читај повеќе

YouTube доби експериментална функција - зумирање видеа

Читај повеќе

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта FIFA Mobile доби Manager Mode

Читај повеќе