Евростат: Англискиот е најчесто изучуван јазик во ЕУ, следуваат шпански, француски и германски

Познавањето странски јазици е суштинска алатка за културна размена. Надалеку е познато дека таквите вештини се бараат и промовираат на многу работни места и можат да ја олеснат комуникацијата во неколку други контексти, објави Евростат.

Во 2019 година, 59% од средношколците студирале два или повеќе странски јазици во ЕУ. Во Луксембург и Франција сите средношколци учеле два или повеќе странски јазици.

Естонија, Романија, Чешка и Финска, исто така, имаат голем дел од учениците кои учат два или повеќе јазици (99%), потоа Словачка (98%), Хрватска (95%) и Словенија (92%).

Во Грција, само 1% од средношколците учеле два или повеќе странски јазици во 2019 година.

Низок процент на изучени јазици е регистриран и во Португалија (6%), Ирска (12%), Италија (25%) и Шпанија (27%). Во 2019 година, англискиот јазик е најчесто изучуваниот странски јазик во средните училишта во ЕУ со 96%.

Шпанскиот е на второ место (26%), потоа францускиот (22%), германскиот (20%) и италијанскиот јазик (3%).

Покрај тоа, рускиот, кој е јазик надвор од ЕУ, се изучува и во земјите од Унијата (3%), особено во Естонија (68%) и Латвија (57%), потоа Литванија (30%) и Бугарија (24%).

Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Свет

Париз ќе засади 170.000 дрва за да ја подобри климата во градот

Read more

Кипар поништи 45 „златни пасоши“

Read more

Шведска ги укина сите мерки, дали тактиката на Тегнел успеа?

Read more

Експлозија во преполна џамија во Авганистан, десетици повредени и мртви

Read more
 

Вести

Евростат: Романците и Бугарите најсиромашни во ЕУ

Читај повеќе

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

Читај повеќе

Гласањето на болните, немоќните, лицата со COVID-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем

Читај повеќе

Приведени четири лица за давање поткуп за гласови во скопско

Читај повеќе

Гостиварец осомничен за физички напад врз сопругата и ќерката

Читај повеќе

Париз ќе засади 170.000 дрва за да ја подобри климата во градот

Читај повеќе

Поведена постапка за поткуп при избори и гласање

Читај повеќе

Затворен за сообраќај патниот правец Дебар – Маврово

Читај повеќе

Почна изборниот молк

Читај повеќе