Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард, побара од 19 експерти од членките на Еврозоната, по еден од секоја земја, до 2024 година да изберат нов дизајн на банкнотите на еврото.

Новиот дизајн ќе биде изработен од панел советници составен од експерти од многу области - од уметници и дизајнери до физичари и археолози, а банкнотите ќе го променат својот изглед за да станат подостапни за Европејците од сите возрасти и култури, пренесува британски The Telegraph.

Откако панелот ќе осмисли нови визуелни решенија, ЕЦБ ќе ги стави на јавна дискусија. Следува конкурс, по што ќе се одржат дополнителни консултации, а конечната одлука за изгледот на новите евро банкноти ќе ја донесе Управниот совет на ЕЦБ, органот кој вообичаено носи одлуки за каматните стапки и слични прашања.

Банкнотите нема да бидат укинати

Одлуката за редизајнот доаѓа откако одлуката на ЕЦБ за можноста за имплементација на новото дигитално евро загрижи многумина и потенцијално сигнализираше смрт на физичките пари.

Лагард нагласи дека банкнотите нема да бидат укинати.

„Банкнотите остануваат. Тие се тактилен и видлив симбол на заедничка Европа, особено во време на криза, и сѐ уште се многу барани. После 20 години, време е да го ревидираме изгледот на нашите банкноти со цел да ги направиме подостапни за Европејците од сите возрасти и култури“, рече Лагард.

Во моментов во оптек се 27,6 милијарди банкноти евра во вредност од над 1,5 билиони евра.

Најмногу се банкноти од 50 евра, од кои 13,4 милијарди, потоа следат банкнотите од 20 евра, од кои 4,5 милијарди. Банкнотата од 100 евра има 2 милијарди, а исто толку банкноти од 10 и 5 евра. Банкнотите од 200 и 500 се поретки и од секоја има по 1 милијарда.

Централните банки на земјите од Еврозоната престанаа да издаваат банкноти од 500 евра во 2019 година, бидејќи постоеше страв дека криминалците ќе ги искористат за ефикасно пренесување на големи количини готовина.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Свет

Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Read more

Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Read more
 

Вести

Османи: Како членка на НАТО се подготвуваме за сите ризици по заедничката безбедност

Читај повеќе

Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Читај повеќе

КОВИД биланс: 1.861 нов случај, најмладиот починат пациент е 22-годишен

Читај повеќе

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Читај повеќе

Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Читај повеќе

Цените на нафтата „беснеат“ поради украинската криза

Читај повеќе

Објавена мапа за развој на велосипедска стратегија, Македонија нема никаква

Читај повеќе

Нуредини: Потрошувачката на кеси намалена до 10 пати

Читај повеќе

Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Читај повеќе