Евровизија призна грешка: Тамара е прва според бодовите на жиријата

Тамара Тодевска со песната „Proud“ го постигна најголемиот успех на нашата земја во досегашните учества на Изборот за песна на Евровизија, а според најновото пребројување на гласовите, нејзиниот успех се искачи едно место погоре.

ЕБУ излезе со соопштение во кое призна дека по направените стандардни проверки било откриено дека имало грешка при броењето на гласовите на жирито на Белорусија.

„Поради човечка грешка бил употребен погрешен агрегиран резултат“ стои во објаснувањето од ЕБУ, па по новото пребројување на бодовите, Тамара со кумулативни 305 поени го освои седмото, а не осмото место.

Уште подобрата вест е дека според гласовите на жиријата песната „Proud“ е на прво место со освоени 247 поени, а Шведска е втора со 241 поен.

Новата пресметка сепак не влијае на пласманот на најдобрите четири земји учеснички и победникот на Евровизија 2019 уште е Холандија.

Тамара радосната вест ја сподели  на социјалните мрежи:

„Каква прекрасна вест. ЕБУ само што ни потврди дека поради грешка во Белоруското гласање, нашата земја е всушност прва од жири и седма во финалето на Евровизија. Не можам да ви опишам колку сум среќна! Ве сакам сите! OMG – I just found out that we actually won the jury vote and we were #7 in the finals, not #08. I am beyond happy! Thank you so much.“

 

 

Конечното бодување, по направената корекција, изгледа вака:

Холандија (498 поени)

Италија (472)

Русија (370)

Швајцарија (364)

Шведска (334)

Норвешка (331)

Северна Македонија (305)

Азербејџан (302)

Австралија (284)

Исланд (232)

Република Чешка (157)

Данска (120)

Кипар (109)

Малта (107)

Словенија (105)

Франција (105)

Албанија (90)

Србија (89)

Сан Марино (77)

Естонија (76)

Грција (74)

Шпанија (54)

Израел (35)

Белорусија (31)

Германија (24)

Велика Британија (11)

Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Музика

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

„Easy On Me“: Слушнете ја новата песна на Адел

Read more

Новиот албум на Адел доаѓа во ноември

Read more

Македонски „Бастион“ во репортажа на Guardian за југословенската поп музика од 80-тите

Read more
 

Сцена

Гледањето хорор филмови ги ублажува симптомите на стрес и анксиозност

Читај повеќе
  • filter

16 октомври 2007, загина Тоше Проески

Читај повеќе

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Читај повеќе
  • play_arrow

Рекламниот спот за „Зоки Поки“ на РТС

Читај повеќе
  • filter

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Читај повеќе
  • play_arrow

„Easy On Me“: Слушнете ја новата песна на Адел

Читај повеќе

Бил Козби се соочува со нова тужба за силување

Читај повеќе

Тони Колет и Моника Белучи во комедија за мафијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за хоророт „The Black Phone“

Читај повеќе