EXIT откажан поради алармантната ситуација со коронавирусот во Србија

Организаторите на музичкиот фестивал EXIT соопштија дека официјално го откажуваат фестивалот што требаше да се одржи од 13 до 16 август.

Причината е алармантната епидемиолошка состојба во Србија.

Организаторите на почетокот со сигурност кажаа дека ќе мора да се намали бројот на посетители, но фестивалската екипа денеска потврди дека настанот на Петроварадинска тврдина сепак целосно ќе биде откажан.

До крајот на месецот ќе бидат објавени датумите за EXIT 2021, а наскоро ќе има и известување за опциите за рефундирање на веќе купените билети.

Годинава EXIT требаше да слави јубилеј – 20 години постоење – и беа најавени врвни светски имиња.

Но, епидемиолошката ситуација во Србија не само што не се смирува, туку и се влошува, па одржувањето на фестивал од вакви размери ќе беше многу ризично.

Во Србија од почетокот на пандемијата се регистрирани 18.639 случаи на COVID-19, од кои 405 починаа, а 13.940 се оздравени.

Тагови
реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Музика

9 август 1986, последниот концерт во живо на „Квин“ со Фреди Меркјури

Read more

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Read more

Дуа Липа најави нов сингл со Мадона и Миси Елиот

Read more

Среќен роденден, Џенифер Лопес

Read more

Сцена

  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Hustlers“

Читај повеќе

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Starship Troopers“

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно-фантастичната серија „Raised by Wolves“ доби нов трејлер

Читај повеќе

Двејн Џонсон втора година по ред најплатен актер во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри борбени сцени со Киану Ривс

Читај повеќе

Џаред Лето ќе го глуми Енди Ворхол

Читај повеќе

Антонио Бандерас позитивен на коронавирусот: Роденденот го славам во карантин

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе