ФОРМУЛА 1 2021

Ф1 го подготви прелиминарниот календар на трки за 2021

Ф1
МИА
/ 26.10.2020 / 15:44

Прелиминарниот календар за сезоната 2021 година денес ќе им биде презентиран на тимовите на виртуелниот состанок на Комисијата за Формула 1.

Шефот на Ф1, Чејс Кери, постојано тврди дека распоредот на етапите за 2021 година ќе личи на првично планираниот календар за сезоната 2020.

Сепак Motorsport.com забележува дека постои голема веројатност неколку Гран при да бидат откажани следната година, особено за градски настани и трките надвор од Европа.

Шефот на Рејсинг Поинт, Отмар Сафнауер ги сподели своите очекувања за календарот.

„Тешко е да се предвиди што ќе се случи за еден месец. Вирусот се шири во Европа и другите региони во Северна Америка. Прочитав за различни вакцини кои изгледаат ветувачки и се во фаза на три испитувања. Кога ќе бидат пуштени не се знае. Сепак, би сакал да видам пореален календар отколку оптимистички, за да можеме да правиме планови. Но, јас едноставно не знам што значи реално. Ќе прашам на состанокот каква е веројатноста предложениот да стане вистински календар и кој е алтернативниот план“, рече тој.

Тагови
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Ф1

Разгаленото дете на кое тато му плаќа да вози во Формула 1

Read more

Мерцедес го презентираше болидот за новата Ф1 сезона

Read more

Фернандо Алонсо заврши во болница по сообраќајна несреќа

Read more

Крај на неизвесноста: Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медеведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе
  • play_arrow

И ВАР греши: Поништен гол оти проверија погрешен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Вовед во местење фудбалски натпревари

Читај повеќе

Барселона лидер на листата 20 највредни клубови во светот

Читај повеќе

Баерн и Порто вечерва бркаат историски пресврти

Читај повеќе