Facebook планира голем редизајн за да се натпреварува со TikTok

Марк Закерберг и другите претставници на Meta јасно ставаат до знаење дека натпреварувањето со платформата TikTok е нивен приоритет, а сега се познати повеќе детали за тоа како имаат намера да го направат тоа.

Социјалната мрежа Facebook работи на голем редизајн на главниот фид кој значително би ја нагласил препорачаната содржина на страници, креатори и луѓе кои корисникот не ги следи.

Според првиот човек задолжен за Facebook апликацијата во Meta, Том Алисон, целта е да се префрли Facebook на „Discovery Engine“, кој во голема мера би се потпирал на препораки, нешто слично на фидот For You на TikTok. Препораките главно ќе потекнуваат од „неповрзани“ содржини, вклучително и Reels, а корисниците ќе гледаат помалку објави од пријателите и членовите на семејството во нивните доводи. Планот вклучува и враќање на сандачето на Messenger во апликацијата Facebook за да ги поттикне корисниците да споделуваат повеќе содржини од гореспоменатиот „Discovery Engine“.

Засега не е познато колку време ќе ѝ треба на Meta да ги спроведе овие промени. Сепак, некои слични промени веќе се случуваат на Instagram. Ова не е прв пат претставници на Meta да навестуваат големи промени во апликацијата Facebook, ниту пак првпат слушаме за претстојниот пресврт од социјалната мрежа во „Discovery Engine“.

Закерберг во април рече дека компанијата е среде „голема промена“ која ќе ја промени динамиката на храната за да ги нагласи препораките поттикнати од вештачката интелигенција во однос на социјалните графикони на корисниците.

Зборовите на Алисон јасно покажуваат колку се важни новите приоритети за компанија која очајно се обидува да го достигне TikTok.

Сепак, преместувањето кон повеќе препораки може да биде проблематично за компанијата. Тековните алгоритми за препораки беа критикувани за искористување на поделбите и промовирање на дезинформации. Алисон изјави за The Verge дека ќе има построги правила за препорачаната содржина, но компанијата често имала проблеми со спроведувањето на сопствените правила. Тој рече дека компанијата го менува начинот на кој гледа на својата посветеност да ги намали „негативните искуства“.

„Намалувањето на негативните искуства повеќе не е приоритет на производот бидејќи е посоодветно поврзано со културата на производот што се обидуваме да ја изградиме преку нашиот пристап да бидеме доверливи, ориентирани кон луѓето и обединети. Нашиот фокус е да го направиме ова холистички во сите наши производи како постојан дел од нашата култура, приоритет“, заклучи Алисон.

Тагови
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Интернет

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Read more

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Read more

Како да се вратите на стариот Gmail ако не ви се допаѓа новиот изглед?

Read more
 

Гик

Зошто новиот USB Rubber Ducky е опасен за вашиот компјутер?

Читај повеќе

7 факти кои можеби не сте ги знаеле за симболот на Студената војна

Читај повеќе

Нуклеарна војна би предизвикала глобален глад и смрт на милијарди луѓе

Читај повеќе

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Читај повеќе

Маск нуди 25.000 долари за хакирање на Starlink

Читај повеќе

Зошто Илон Маск сака да изгради самоодржлив град на Марс?

Читај повеќе

Русија откри како ќе изгледа новата вселенска станица

Читај повеќе

OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

Читај повеќе

Змијолики роботи би можеле да се користат во операции за спасување животи

Читај повеќе