Facebook по грешка отстрани корисни информации

Facebook пронајде голема грешка кога се во прашање филтерите за лажни вести поради што многу линкови со корисни информации беа забранети за споделување.

Овие филтери се направени за да се спречи ширење на неточни информации во врска со коронавирусот, но им се провлече технички проблем.

Од компанијата предупредија дека грешките се можни поради што делот за одобрување на содржина е доверен на вештачката интелигенција.

Гај Роузен објави твит на кој пишуваше дека се вратени сите објави кои се отстранети по грешка, вклучувајќи ги и коментарите на сите теми, не само оние коишто се однесуваат на Covid-19.

„Имаше проблем во врска со автоматски систем кој сега е отстранет“, напиша Роузен.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Не треба да се аплицира за домашната платежна картичка, проверете онлајн дали ви следува

Read more

Вести

Кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Read more

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Read more

Се тестира технологија за 6G мрежа

Read more

Историски момент: SpaceX астронаутите пристигнаа на МВС

Read more

Гик

Сепак следат сѐ што правиме онлајн - Google пред тужба за нарушување на приватноста

Читај повеќе

Научниците открија: Овде воздухот е најчист во светот

Читај повеќе
  • filter

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Читај повеќе

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Читај повеќе
  • filter

Vivo ја најави серијата Х50

Читај повеќе

Кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Читај повеќе

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Читај повеќе
  • filter

Honor ќе го претстави новиот смартфон Play 4 Pro

Читај повеќе

Како да го полните телефонот за да ви трае подолго батеријата?

Читај повеќе