Facebook подготвува паметен часовник со две камери

Компанијата Facebook го развива својот прв паметен часовник кој ќе се појави во 2022 година.

Паметниот часовник ќе има две камери и ќе може да се извади од нараквицата за фотографирање и снимање, а потоа да се сподели преку Instagram и Facebook.

Камерата на предната страна е наменета за видеоповици, додека пак задната камера може да се користи за снимање видеа.

Идејата е да ги мотивираат корисниците да го користат паметниот часовник како и смартфоните, а ова е дел од планот на директорот Марк Закерберг да произведе повеќе уреди за да биде конкуренција на Apple и Google.

Паметниот часовник ќе биде достапен наредната година во бела, црна и златна боја, а ќе чини околу 400 долари.

реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Хардвер

Поглед во новиот таблет Huawei MatePad 11

Read more

Познато кога ќе пристигне редизајнираниот iPad mini

Read more

Познато кога се очекува новиот Samsung Galaxy Watch 4

Read more

Samsung го претстави новиот One UI интерфејс за паметни часовници

Read more
 

Гик

Лиценциран автомобил на Ferrari пристигна во играта Fortnite

Читај повеќе

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Читај повеќе

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Читај повеќе

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Читај повеќе

PES го менува името во eFootball и станува бесплатна

Читај повеќе

Полначот HyperCharge на Xiaomi ќе го полни телефонот за 8 минути

Читај повеќе